3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A részletes harmadik negyedévi hazai GDP-növekedési adatok mellett kiskereskedelmi és külkereskedelmi statisztika is lesz a jövő héten, az adatok piaci hatása azonban korlátozott lehet.

Hétfőn az ipari termelői árak októberi alakulásáról közöl adatokat a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Szeptemberben az ipari termelői árak 1,5 százalékkal alacsonyabbak voltak az előző év azonos időszakához képest. Az ipari belföldi értékesítés árai 3,7, az exportértékesítés árai pedig 0,2 százalékkal csökkentek éves összehasonlításban. Az év első kilenc hónapjában a belföldi értékesítési árak 3,0 százalékkal mérséklődtek, az exportértékesítési árak azonban 0,4 százalékkal emelkedtek 2014 január-szeptemberhez képest, ami összességében az ipari termelői árak 0,9 százalékos csökkenését eredményezte.

Szerdán jelenik meg a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa november 17-i kamatdöntő ülésének rövidített jegyzőkönyve. Az ülésen a jegybank  változatlanul, 1,35 százalékon hagyta az alapkamatot, ami megfelelt az elemzői várakozásoknak. Az előző, októberi ülésen a monetáris tanácsa tagjai egyhangúlag az alapkamat 1,35 százalékon tartására szavaztak.

Csütörtökön az októberi kiskereskedelemről teszi közzé első becslését a KSH. Szeptemberben a kiskereskedelmi forgalom volumene éves összevetésben 5,1 százalékkal nőtt a nyers és a naptárhatástól megtisztított adatok szerint egyaránt. Ezzel sorozatban már 28. hónapja emelkedett a kiskereskedelmi forgalom. Az év első kilenc hónapjában a forgalom - a nyers és a naptárhatástól megtisztított adatok szerint egyaránt - 5,9 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakit.

Ugyancsak csütörtökön jelenik meg a szeptemberi külkereskedelmi forgalom részletes statisztikája. A hónap elején közölt első becslés alapján szeptemberben az export euróban számított értéke 5,6, az importé 8,2 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, a havi kereskedelmi többlet 814 millió euró volt. Az első három negyedévben a kereskedelmi többlet 6,121 milliárd eurót tett ki, ami alig 153 millióval marad el a tavalyi egész éves 6,274 milliárd eurótól. A kivitel 7,2, a behozatal 5,9 százalékkal nőtt a múlt év első kilenc hónapjával összehasonlítva.

Pénteken a harmadik negyedévi GDP-növekedési adatok részleteit ismerteti a KSH. A két hete közölt előzetes adatok szerint Magyarország bruttó hazai terméke (GDP) 2,3 százalékkal nőtt a harmadik negyedévben az előző év azonos időszakához viszonyítva. Az előző negyedévekhez képest lassult a növekedés: a naptárhatással kiigazított és rendkívüli tényezőktől megszűrt adatok szerint a harmadik negyedévben 2,2 százalékos volt az éves növekedés a második negyedévi 2,4 és az első negyedévi 3,1 százalékot követően. A KSH kommentárja szerint a növekedési ütem mérséklődésében szerepet játszott a mezőgazdaság teljesítményének visszaesése, de az ipar, valamint a feldolgozóipar éves bővülése is kisebb volt az eddiginél.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!