4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Miközben a magyarországi értékesítése tavaly jelentős mértékben visszaesett, addig a nemzetközi nőtt, így immár a teljes bevételének csak 9,4 százalékát realizálja itthon a legnagyobb magyar gyógyszergyár.

Októbertól decemberig

83,5 milliárd forint árbevételt és 13,8 milliárd adózott eredményt közölt a tavalyi év utolsó három hónapjára a legnagyobb magyar gyógyszercég, a Richter Gedeon. Előbbi a piaci várakozásnál félmilliárdnál gyengébb, utóbbi viszont annál 2,2 milliárdnál magasabb szám. Az előző évi számokkal - amelyeket a társaság mostani jelentésében a PregLem-konszolidáció elszámolásának  változása miatt lefele módosított – összevetve az árbevétel soron a visszaesés 6,7 százalékos, míg az adózott eredmény esetében 52,4 százalékos a megugrás mértéke. Euróban nézve mindkét mutató nőtt, a bevétel 0,6, a profit 77,5 százalékkal.

Az utolsó három hónap eredménysorát vizsgálva az látható, hogy euróban számolva a gyógyszercég árbevétele, bruttó fedezete és üzemi eredménye is a (módosított) bázisidőszakival egyezik meg, forintban viszont - a tavalyi év utolsó három hónapjának a 2011-hez viszonyított erősebb árfolyam miatt - jelentősebb visszaesést szenvedett el a társaság. A fentebb már közölt árbevételen túl hazai fizetőeszközben a bruttó fedezet 8,1, míg üzemi eredmény 8,8 százalékkal esett vissza.

Hogy az adózott eredmény ezen számok ellenére forintban is jelentős mértékben (52,4 százalék) nőni tudott, az a pénzügyi eredmény 3 milliárd forintos javulásának és a társult vállalkozások jelentős mértékű eredményjavulásának (közel 1,8 milliárd) köszönhető.

2012-es év számokban

A tavalyi teljes évben a gyógyszergyár forintban 6,1, euróban 2,8 százalékkal növelte bevételét. (Az utolsó három hónappal ellentétben a teljes évre számolt gyengébb, 289,1 eurós forintárfolyam, a 2011-es 280-assal szemben segítette a cég gazdálkodását.) A megugró marketing és K+F költségek miatt üzleti eredménysoron forint esetében 17,5, euróban számolva 20,1 százalékos az éves visszaesés mértéke. A cégcsoport adózott eredménye az üzemi eredmény jelentős mértékű zsugorodása ellenére forintban 3 százalékkal nőtt, míg euróban stagnált. A pénzügyi eredménysoron ugyanis – elsősorban a nem realizált átértékeléseknek köszönhetően - a 2011-es 7 milliárd forintnyi mínusszal szemben 886 milliós pluszt mutatott ki a társaság.

A Richter egy részvényre jutó eredmény így a tavalyi 12 hónap alatt 2741 forint lett, amit forintban 3,5 százalékos emelkedést jelent.

Piacok, magyarázatok

A magyar gyógyszermulti a tavalyi 326,7 milliárd forintnyi (1130 milliárd euró) árbevételének immár csak 9,4 százalékát realizálta idehaza, miután az értékesítés volumene 13,3 százalékkal esett vissza. Legnagyobb piaca továbbra is a FÁK-országok 143,98 milliárddal (498 millió euró), ezen belül is Oroszország 97,4-lel (336,9 millió euró). Miközben a volt szovjet tagállamok irányába az értékesítés 15,7 (euróban 12,1), addig az EU-ba 7,2 (euróban 3,8) százalékkal nőtt. Velük ellentétben az USA-ban realizált bevétel 21,4 (euróban 23,9) százalékkal visszaesett.

A fedezeti hányad 2012-ben 61,8 százalákra csökkent az előző évben elért 62,8-ról. Fedezetcsökkentő hatással járt a gyógyszer-nagykereskedelmi- és kiskereskedelmi szegmens
árbevétel arányának növekedése a teljes forgalmon belül, a magas fedezeti hányadú USA bevétel visszaesése, valamint az Esmya amortizációja.

Az értékesítési és marketing költségek 92,7 milliárdot (320,6 millió eurót) értek el 2012-ben, amely forintban 17,2, euróban mérve pedig 13,4 százalékos növekedést jelent 2011-hez képest. Árbevételhez viszonyított arányuk 28,4 százalék volt. A bázisidőszakhoz képest az értékesítési és marketing költségek jelentősen növekedtek, ami elsősorban a vizsgált időszakban tovább bővülő nyugat-európai nőgyógyászati értékesítési hálózat költségeivel, továbbá az Esmya® piaci bevezetésével kapcsolatos marketing és promóciós költségek emelkedésével magyarázható.

A kutatási és fejlesztési költségek árbevételhez viszonyított aránya 11,9 százalék, értéke pedig 38,7 milliárd forint (134,2 millió euró) volt, amely 35,1 százalékos növekedést jelent az előző évben elért értékhez képest.

2012. január 1-jével a Richter Gedeon Nyrt. 100 százalékos társasági adókedvezménye megszűnt. Az anyavállalat a továbbiakban az általános magyar adózási törvények alapján adózik azzal, hogy az adóalap csökkenthető a K+F közvetlen költségeivel. Emellett 2012-ben és 2013-ban az anyavállalat a debreceni bioszimiláris üzemhez kapcsolódó beruházásra fejlesztési adókedvezményt vehet igénybe.

szp
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!