Havi két ingyenes készpénzfelvétel
Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője az M1 Az Este című műsorában elismerte, hogy a tranzakciós adó bevezetése többletköltséget jelent a banki műveleteknél, de – emelte ki – ez ezrelékes mértékű, és elsősorban annak jelent nagy terhet, aki sokszor sok pénzt mozgat.
Bejelentette: javasolják, hogy egy hónapon belül mindenki vehessen fel kétszer készpénzt. Mint mondta: a javaslat részleteit még nem dolgozták ki. Úgy vélte: mindezzel alapvetően a fogyasztók érdekeit védenék.
(szerk.: mindez pusztán költségvetési szempontból lehet problémás, mivel még az augusztustól hatályos illetékemelés, és az első négy hónap elmaradt befizetéseit pótló egyszer tranzakciós illeték-befizetés elrendelése esetén sem fog befolyni a költségvetésbe az előirányzott 300 milliárd forint)
Erkölcsi kérdés a devizahitelesek ügye
Egyebek mellett még a devizahitelesek problémája is szóba került a műsorban, melyről úgy nyilatkozott: "ez egy erkölcsi kérdés". A bankok hatalmas nyereséget tettek zsebre jó néhány éven keresztül, most annak egy részét vissza kell tenni, és ezzel osztozni az adósok veszteségében. Vissza kell adni nekik azt, amit jogtalanul, igazságtalanul, a hiteleseket becsapva vettek el tőlük – tette hozzá a fideszes politikus.
Szakmai konzultáció történhet a minisztérium és a bankok között, erre a frakció megadta a felhatalmazást Varga Mihály nemzetgazdasági miniszternek, de a bankoknak kell eldönteni, hogy megoldják-e a szerződésmódosítást november 1-jéig – mondta Rogán, aki felhívta a figyelmet arra: a bankok korábban sokszor módosítottak szerződést, de akkor mindig egyoldalúan, a hitelesek kárára.
17-20 százalékos könnyítést kidolgozhatnák a bankok
Korábban Rogán Antal az ATV Egyenes beszéd című műsorában úgy vélekedett, a bankok kidolgozhatnának egy olyan javaslatot, mely számukra sem lenne rossz, a devizahitelesek szempontjából pedig 17-20 százalékos könnyítést jelentene a törlesztőrészletekben. Abban az esetben, ha ezt nem oldják meg, a kormány ilyen megoldást fog előkészíteni - tette hozzá.
Azzal kapcsolatban, hogy a bankok devizahiteleseket segítő javaslatával mi volt a probléma, elárulta: azt szerették volna, hogy a kormány is fizesse a költségek egy részét - bár ezzel kapcsolatban később úgy fogalmazott, hogy "nem elképzelhetetlen" a kormány részvétele a költségek megosztásában. A Bankszövetség javaslatát illetően további elfogadhatatlan pont volt, hogy arra akarták rávenni a kormányt, hogy a Magyar Nemzeti Bank devizatartalékából azokat az elemet adjuk oda, amit még mondjuk 2002-ben, 2004-ben, 2006-ban tettek be a devizatartalékba kedvező áron. Tehát amit ők az ügyfeleknek nem engednek meg, nevezetesen hogy felvételkori árfolyamon törlesszék a hiteleiket, ők elvárják, hogy a felvételkori árfolyamon jussanak hozzá a devizához - fejtette ki Rogán Antal.
A bankszektor teherviselő képességével összefüggésben kifejtette: szerinte addig a mértékig, ami a forinthiteleket illeti, indokolt és igazságos lenne, hogy a bankok állják a költségeket. Ugyanakkor olyan megoldást kell találni, ami a bankrendszer számára elviselhető terhet jelent. A kormány kidolgozás alatt lévő javaslatáról azonban nem nyilatkozott, így egyelőre nem tudni, mekkora szerepet vállalna az állam, a bankszektor, és pontosan kiket is mentenének meg. Utóbbival kapcsolatban kifejtette: aki lakást tett a hitel mögé, ám a felvett összeget gépkocsira küldte, erkölcsileg nem lenne helyes, ha megmentenék. Ha azonban lakásfelújításra fordították az összeget, rajtuk kellene segíteni. Hozzátette: minden szempontot és lehetőséget megvizsgál a kormány a javaslat kidolgozása során.
mfor.hu