Varujan Vosganian elmondta: a GDP 7,5 százalékkal gyarapodott az első negyedévben, ami a legnagyobb első negyedéves növekedés 1990 óta. Elemzők 6,4 százalékot vártak. A növekedés motorja az építkezések és a belföldi fogyasztás megugrása volt, miközben a lakossági megtakarítások 45 százalékkal nőttek az egy évvel korábbihoz képest. Az export növekedése, illetve az import lassulása alapján remélhető, hogy a folyó fizetési mérleg GDP-arányos hiánya csökkeni fog a tavalyi 14 százalékról.
Az államháztartás többlete a GDP 0,14 százaléka volt január-április között, a kormány az év egészében 2,3 százalékos hiányt vár. A bevételek a GDP 14,1 százalékát tették ki, egy évvel korábban 9,8 százalékát.
Ami a reálbércsökkenést illeti: a márciusi, aránylag jelentős béremelések sem voltak képesek megakadályozni, így az elérte az 5,6 százalékot. A legnagyobb fizetések továbbra is a pénzügyi tanácsadással foglalkozó cégeknél tapasztalhatók, az ott dolgozók nettó átlagbére márciusban 3600 lej (mintegy 250 000 Ft.) közelében volt az Országos Statisztikai Hivatal adatai szerint.
A bérek ötös toplistájának második helyezettje a légi szállítás ágazata, amelyet a dohányfeldolgozó, valamint a kőolajfeldolgozó ágazat követ. Az ötödik a rangsorban az informatika. A legrosszabbul fizetett ágazat továbbra is a fafeldolgozás, ahol a nettó átlagbér 674 lej (185-188 euró) volt márciusban. Szintén alacsony munkabérek jellemzik a készruha-, a vendéglátó-, a textil- és a bútoripart. A bérek növekedése az év első három hónapjában éves átlagban is lelassult.
Áprilisban az előző hónaphoz képest 0,5 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak, ezen belül az élelmiszerek drágultak a leggyorsabban. Legutóbbi inflációs jelentésében a romániai központi bank decemberre 6 százalékos éves áremelkedési ütemet vár, ami jóval meghaladja az idei évre tervezett 2,8-4,8 százalék közötti inflációt. 2007 márciusában még 3,7 százalékos inflációt mértek, azóta azonban drágultak az élelmiszerek, az energiaféleségek, és a béremelések, illetve az erőteljesen bővülő hazai fogyasztás is táplálja az inflációt. Emiatt a központi bank egymás után öt alkalommal, a jelenlegi 9,75 százalékos szintre vitte fel az irányadó kamatot.
MTI/Menedzsment Fórum