4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Nem változtatott inflációs célján a Magyar Nemzeti Bank (MNB) és a kormány, a jegybank 2010-re tartja elérhetőnek a három százalékos célt. A gazdasági növekedés előrejelzését viszont csökkentette a központi bank, mivel az európai országok negatív növekedési adatai a magyar gazdaságra is hatással lehetnek. Mfor.hu háttér.

Az MNB májusi inflációs jelentése óta sok dolog változott, de ezek jórészt semlegesítették egymást, ezért továbbra is három százalékos infláció elérése a kormány és a jegybank célja – mondta el Simor András, az MNB elnöke hétfő délutáni sajtótájékoztatón. Május óta az olaj ára jelentősen megugrott, a forint viszont erősödött az euróval szemben, ez a két hatás kioltotta egymást.

Változatlan célok


Májusban a jegybank még 106 dolláros olajárral számolt, ezt a mostani inflációs jelentésben 137 dollárra emelte. "Feltűnő, hogy az MNB még mindig nagyon magas olajárral kalkulál az elemzők 110 dollár körüli prognózisával szemben” – mondta el az mfor.hu-nak Kovács Mátyás, a Raiffeisen elemzője. Mindez annak köszönhető, hogy az MNB-nek mindig az előző havi átlagárral kell számolnia, a júliusi átlag pedig 137 dollár volt.

A jegybank szerint jövőre 4,1 százalékos lehet az infláció, ez minimális csökkenés a májusi 4,2 százalékos prognózishoz képest. "Ha az olajár az elemzői várakozásnak megfelelően 100-120 dollár között stabilizálódik, akkor az hatással lehet a 2009-es inflációra, így akár négy százalék alá is csökkenhet jövőre a pénzromlás üteme" – tette hozzá Kovács Mátyás.

A mostani inflációs jelentés szerint 2010 második negyedévében lesz teljesíthető a három százalékos inflációs cél. "Mi sem számolunk azzal, hogy 2009-ben teljesítené ezt a célt a magyar gazdaság” – magyarázta az elemző.

"Nagy meglepetés számomra nem volt az inflációs jelentésben, az idei évre közölt 6,3 százalékos előrejelzés kicsit alacsonynak tűnik. A legfontosabb változás talán az, hogy szimmetrikusak lettek az inflációs kockázatok, míg májusban felfelé mutató kockázatokról számolt be a jegybank” – nyilatkozta lapunknak Németh Dávid, az ING elemzője.

Csökkenő növekedési kilátások

A jegybank jövőre 2,6 százalékos gazdasági növekedést vár hazánkban, májusban még 3,2 százalékos bővülést vártak a szakemberek. Simor András szerint a változtatás annak tudható be, hogy a második negyedévben a vezető európai gazdaságok gyenge adatokat produkáltak, Magyarország fő exportpiacain lassult a gazdaság. Ez igaz Németországra, Olaszországra, Franciaországra és az eurozónára is.

Ennek köszönhetően az MNB szerint csökkenni fog az export: a korábban várt 9,4 százalékos bővülés helyett jövőre 7,4 százalékos lehet a növekedés. 2010-re a májusban jósolt 10,6 százalékkal szemben 8,7 százalékos exportbővüléssel számol a jegybank.

Bár a második negyedéves növekedési adat kedvezőbb lett a vártnál, ez a jelek szerint csak egyszeri javulás volt, nem marad fenn tartósan – mondta el Simor András. Szerinte az MNB kamatemelése annyiban sikeres volt, hogy a szigorítással sikerült ellensúlyozni a globális inflációs sokkokat.

A májusi jelentéshez képest szembetűnő a változás a reálbérek alakulásának előrejelzésében: májusban még arra számítottak az MNB szakemberei, hogy jövőre 2,4 százalékkal fognak nőni a reálbérek, ezt most két százalékra csökkentették. "Elképzelhető, hogy a jegybank így akarja lehorgonyozni a bérnövekedés ütemét, a túlzott mértékben emelkedő reálbérek ugyanis az inflációs kockázatokat erősítenék" - véli Kovács Mátyás.

Idén még maradhat a kamat

Az MNB Monetáris Tanácsa hétfőn döntött az alapkamat szintjéről is, és változatlanul 8,5 százalékon hagyta az irányadó rátát. A jövőbeni kamatcsökkentésekről Simor András elmondta: a várakozásokra nem kívánnak reagálni, de a monetáris szigor addig fog maradni, amíg a felfelé mutató inflációs kockázatok nem csökkennek tartósan.

"Viszonylag egyértelmű döntés született. A kamattartás mellett egy esetleges 25 bázispontos csökkentést tárgyalt még a Monetáris Tanács javaslatként a mai ülésen” – fűzter hozzá a jegybank elnöke.

Németh Dávid szerint mindez azt jelenti, hogy leghamarabb év végén, novemberben vagy decemberben vághat kamatot a jegybank, de szerinte inkább 2009-re várható a kamatcsökkentés.

Beke Károly

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!