3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Gyengébb országkockázati csoportba sorolta át a szlovén bankrendszert szerdán a Standard & Poor's, egyebek mellett a magasnak ítélt rendszerszintű finanszírozási kockázatokra hivatkozva.

A hitelminősítő - amely a múlt hónapban nyolc másik eurótagállammal együtt Szlovénia államadós-besorolásait is rontotta - szerdán Londonban bejelentette, hogy nyilvántartásában az eddigi 5-ös kockázati csoportból a 6-osba kerül át a szlovén bankszektor országkockázati megítélése (Banking Industry Country Risk Assessment - BICRA).

Az S&P által az egyes nemzeti bankszektorokra kidolgozott országkockázati osztályzati rendszer nem azonos a bankokra érvényben tartott egyéni adósi, illetve betétkockázati és támogatási besorolásokkal. A BICRA-mutató az adott országok pénzügyi szektorainak egészét érintő, általános, a nemzetgazdaságra is kiható és onnan eredő kockázati tényezőket méri; a legjobb osztályzat az 1-es, a legrosszabb a 10-es.

A magyar bankrendszer BICRA-osztályzata 7-es a Standard & Poor's banki országkockázati besorolási módszertanában.

A szlovén bankrendszer kockázati visszasorolásához fűzött szerdai elemzésében a Standard & Poor's kiemeli, hogy a kihelyezett hitelek teljes állományának mindössze az 51 százalékát fedezi a szlovén bankok lakossági és vállalati betétállománya. Az S&P ennek alapján "magas kockázatúnak" minősítette a szlovén bankrendszer finanszírozási környezetét.

A hitleminősítő a BICRA-besorolás összetevői közül szintén a "magas kockázatú" kategóriában tartja nyilván a szlovén gazdaságból eredő hitelkockázatot, kiemelve ezzel kapcsolatban, hogy a vállalati szektorba kihelyezett hitelállomány 17 százaléka a "sebezhető" építőipari és ingatlanszektorba áramlott ki.

A nem teljesítő kinnlevőségek aránya emelkedik: 2011 decemberében a 90 napnál régebben lejárt kötelezettségek a teljes rendszerszintű követelésportfolió 11,9 százalékát tették ki az egy évvel korábban mért 7,4 százalék után - áll a Standard & Poor's szerdai londoni elemzésében.

Az S&P szerint a szlovén bankfelügyeleti rendszer megfelel a nemzetközi szabványoknak, ám a cég úgy ítéli meg, hogy a felügyelet a növekvő kockázatokkal szemben "inkább reagáló, semmint proaktív" hozzáállást tanúsít. Emellett a Standard & Poor's - saját megfigyelései alapján - úgy tartja, hogy a szlovén bankrendszer "ki van téve az állami beavatkozásnak".

A Standard & Poor's január közepén Szlovéniával együtt összesen kilenc euróövezeti tagállamot minősített le, arra a véleményére hivatkozva, hogy az addig hozott válságintézkedések nem elégségesek a valutaunió pénzügyi problémáinak kezeléséhez.

A hitelminősítő a januári tömeges osztályzatrontás keretében megvonta a lehetséges legjobb, "AAA" államadós-besorolást Franciaországtól - a második legnagyobb valutauniós gazdaságtól - és Ausztriától, Portugáliának Magyarországénál gyengébb, nem befektetési ajánlású besorolást adott, Németország "AAA" osztályzatát viszont megerősítette.

Szlovénia hosszú távú szuverén besorolása egy fokozattal, "AA mínusz"-ról "A plusz"-ra romlott, és az új osztályzatra is további leminősítés távlati lehetőségére utaló negatív kilátás érvényes.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!