3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az összesen évi ezermilliárd forintra rúgó európai uniós pénzek és az Új Magyarország Fejlesztési Terv forrásainak hatékonyabb felhasználásával enyhíteni lehetne a válság hatásait - derül ki az AAM Tanácsadó Zrt. friss, Gyorsítósáv II. című kiadványából.

A tanácsadó cég ajánlása szerint az Új Magyarország Fejlesztési Terv (ÚMFT) forrásait is a válságkezelés eszközeivé kell alakítani. Az ÚMFT céljainak megsértése nélkül az egyes pályázati konstrukciók gazdasági hatását fokozni kell a kiáramló pénzek preferált szektorokhoz térítésével, a beruházások jellegének megválasztásával.

Erre mutat példát egy, a tanulmányban bemutatott javaslat, amely szerint a 95 milliárd forintos forrással elindított épület-korszerűsítési program az építőipari kis- és középvállalkozások megrendeléseinek növelésén keresztül képes volna akár 27 ezer munkahelyet is teremteni.

"Magyarország energiafüggősége és a lakosság fűtési célú kiadásai is csökkenthetőek lennének, ha a kormányzat a 2020-ra kitűzött energiatakarékossági célokat előrehozná és 95 milliárd forintos forrással a hagyományos lakóépületek energetikai korszerűsítését célzó programot hirdetne meg" - mondta el a kiadványt bemutató sajtótájékoztatón Cserneczky Tamás, az AAM EU üzletágának vezetője.

Szükségtelen megszorítások?

Az AAM elemzői úgy vélik, hogy ha a 2009-es évre jutó ezermilliárd forintnyi ÚMFT-forrást sikerülne a megfelelő szektorokat megcélozva kihelyezni, akkor ez a gazdaság teljesítményében a GDP legalább 3-3,7 százalékát kitevő bővülést eredményezne. A jelen helyzetben ez azt jelentené, hogy idén a GDP visszaesése "csak" 2-3,7 százalékot érne el. Ez gyakorlatilag szükségtelenné tenné a megszorító intézkedések jelentős részét, és fordíthatna a romló foglalkoztatási tendenciákon is, teszik hozzá.

Az AAM szakemberei szerint az EU-s pénzek felhasználásával is baj van. Felmerül a kérdés, miért nem érzékeljük e források hatását a gazdaságban, hogy lehet ekkora visszaesés, ha ezermilliárd forintot is felhasználhat az ország évente? Úgy vélik, egyrészt a felfutó kifizetések ellenére sem került ki eddig elég forrás az érzékelhető gazdasági hatás kiváltásához, másrészt a megvalósított beruházásokból kifizetett pénzek megosztása a nemzetgazdaság szektorai között nem megfelelő.

Ezermilliárd kell a gazdaságnak

A pályázati kiírások előkészítési időtartamának rövidítésével, az önkormányzati beruházások felgyorsításával és a kifizetési módszerek megváltoztatásával el kell érni, hogy a források kiáramlása 2009-ben elérje az ezermilliárd forint értéket. (Az idén eddig kifizetett összeg nagyságrendileg 250 milliárd forint.) Elsősorban a pályázati kiírások előkészítésének időszakában vannak a leginkább lefaragható tartalékok, vagyis főleg az irányító hatóságok "szűk keresztmetszeteit kell feloldani" - azaz például az eddiginél több ügyet tudjanak kezelni -, és a közigazgatáson belüli egyeztetési folyamatot kell felgyorsítani.

"Ugyan számos területen részleges változás történt előző ajánlásunk óta, számos kulcskérdésben még mindig nem volt érdemi előrelépés" - mondta el Szűcs Zoltán, az AAM vezérigazgatója. "Nem vonták be például a pénzintézeteket az EU-s forrásokat kezelő államigazgatási szervezetek kapacitáskorlátainak kezelésébe, illetve nem történt meg a pályázati konstrukciók gazdaságélénkítési szempontú átalakítása sem" - tette hozzá az igazgató.

Fokasz Oresztész

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!