Az új hitelfeltételek május 1-jével lépnek érvénybe, a rendelkezésre álló kereteket viszont azonnal megnövelik - tájékoztatott Reza Moghadam, a stratégiai, politikai és felülvizsgálati osztály igazgatója. Hozzátette, hogy a hitelek kezelési költségének új rendszere augusztus 1-jétől lép életbe.
Az utóbbi hónapokban Magyarország, Lettország, Ukrajna, Szerbia, Izland és Fehéroroszország kötött készenléti hitelszerződést az IMF-fel a globális krízis következményeinek elhárítására. A washingtoni székhelyű Valutaalap kedden jelentette be, hogy jelentős mértékben átalakítja hitelezési gyakorlatát, rugalmasabbá teszi a hitelek feltételeit, egyszerűsítik a költségeket és kibővítik a rendelkezésre álló hitelkereteket.
Egy új rugalmas hitelvonal (FCL) a nagyon jó eredményeket felmutató országok számára tavaly októberben jóváhagyott rövid távú likviditási hiteleket (SLF) váltja fel és megnöveli a számukra elérhető pénzeket, szigorú feltételek nélkül, válságmegelőző célból. Az IMF azon országoknak, amelyek számára nem elérhető az FCL-vonal, rugalmasabbá teszi eddigi fő válsághárító eszközét, a készenléti hitelkereteket (SBA). Egyebek mellett lehetővé válik, hogy az igénylő országok a hitelek jelentős hányadát korai fázisban lehívhassák, és csökkentik a felülvizsgálatok gyakoriságát.
John Lipsky, az IMF vezérigazgató-helyettese elmondta: a hagyományos készenléti hitelszerződésekkel kapcsolatos feltételek a monetáris és pénzügyi politika alapelemeire és az árfolyampolitikára fognak vonatkozni, hogy megfelelő legyen a makrogazdasági környezet a gazdasági növekedés fenntartásához.
Ezenkívül, miközben a szerkezeti reformok továbbra is fontos elemei lesznek a hitelprogramoknak, az érintett országoknak nem kell formálisan kérelmezniük az előírt határidős teljesítménymutatók elengedését, ha nem tudják az előírt reformokat időben végrehajtani - közölte a Valutaalap.