"Gazdasági, biztonsági és erkölcsi kötelességünk segítő kezet nyújtani azoknak az országoknak és népeknek, amelyeket a legnagyobb kockázat fenyeget" - szögezte le állásfoglalásában, amelyet a világ legnagyobb gazdaságait tömörítő G20 csoport ezetőinek április 2-i londoni találkozója elé időzített a Fehér Ház.
"Ha hátat fordítunk ezeknek az országoknak, a jelenlegi válság okozta szenvedés nagyobb lesz" - érvelt Obama. Mint hangsúlyozta, az amerikai gazdaság felépülése is elhúzódna, az amerikai termékek piacai ugyanis tovább zsugorodnának és ez amerikai munkahelyek elvesztésével járna. Nem részletezte, hogy milyen országokra és milyen segítségnyújtásra gondol.
Az amerikai elnök bátor, átfogó, összehangolt nemzetközi összefogást sürgetett a világgazdaságot elgyengítő recesszió kezelésére. A világ gazdasági vezetőihez intézett üzenetében - amely több tucat kiadványban jelent meg világszerte - arról írt: szorosabb kormányzati ellenőrzésre van szükség azok felett a pénzügyi műveletek felett, amelyek a fő kiváltói voltak a globális visszaesésnek.
"Csak az összehangolt nemzetközi cselekvés képes megelőzni az olyan felelőtlen kockázatvállalást, amely a válság okozója volt" - írta, s kiemelte, hogy a szabályozási és felügyeleti környezet átfogó reformjára van szükség.
Azt is közölte: semmiképpen sem a zűrzavaros, kérlelhetetlen kapitalizmus, illetve az elnyomó, államilag irányított gazdaság között kell választani, szerinte ez hamis választás, amely egy nép érdekeit sem szolgálja. Utalt arra, hogy a világgazdaság és -kereskedelem évtizedek óta első ízben zsugorodik. Kifejtette, hogy az amerikai gazdaság olyan szorosan kapcsolódik a világgazdasághoz, hogy nem lehet elválasztani a növekedést célzó hazai intézkedéseket a hasonló nemzetközi lépésektől.