4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Pesszimista a költségvetést illetően Barcza György, a K&H elemzője, aki szerint jöhetnek még komoly negatív meglepetések a következő hónapokban. Barcza az mfor.hu kérdésére elmondta: a hiányról szóló tárgyalásokon elsősorban az Európai Bizottság bizonyulhat kemény partnernek, az új kormánynak elvileg október közepéig kéne megállapodnia a nemzetközi szervezetekkel az új célokról. Mfor.hu-háttér.

Nem véletlen, hogy egyelőre az új kormány nem kötelezi el magát közép- és hosszútávú célok mellett, valószínűleg ők is meg akarják várni, mi lesz a költségvetéssel - vélekedik Barcza György. A K&H elemzője szerint elképzelhető, hogy Orbánék feljebb tudják majd alkudni a hiánycélt, kérdés, ezért mit várnak el tőlük cserébe.

A Bizottság lehet a keményebb tárgyalópartner

"Egyelőre mi is kíváncsian várjuk, mi lesz majd a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az Európai Bizottság álláspontja a magyar kormánnyal szemben a tárgyalásokon. A szakemberek számára azonban már régóta tudott, hogy nem az IMF, hanem inkább a Bizottság dönthet majd a fő kérdésekben" - vázolta fel az mfor.hu kérdésére Barcza György, a K&H elemzője.

A szakértő szerint Európában ugyan jelenleg ellenkező irányba mozdulnak a kormányok, hiszen sorra hallani megszorításokról, azonban a jövő évre vállalt hiányhoz nem biztos, hogy mereven ragaszkodni fognak. "A 2011-re vállalt 2,9 százalékos deficittel Magyarországon az egyik legalacsonyabb lenne a hiány az Unión belül, kérdés, hogy ez indokolt-e a jelenlegi helyzetben" - vélekedik az elemző.

Barcza szerint nem véletlen, hogy a választások óta eltelt időben az új kormány sem kötelezte el magát fontos közép- és hosszútávú célok mellett, valószínűleg Orbán Viktorék is meg akarják várni, mi lesz a költségvetés sorsa, hogy lássák, mekkora a mozgástér.

Történelmi összevetésben a 7,5 százalék is kedvező lenne

"Az elmúlt húsz évet tekintve történelmi összevetésben még egy 7,5 százalékos idei hiány is pozitív lenne, hiszen 1990 óta egyetlen választási évben sem volt 8 százalék alatt a deficit. Ugyanakkor a piacok számára negatív meglepetést jelentene, ha a duplájára engednék el az idei hiánycélt" - vélekedik Barcza.

A fentiek miatt a K&H szakembere pesszimista a jövőt illetően: szerinte okozhat még komoly negatív meglepetéseket a költségvetés a következő hónapokban.

A választások után a TakarékBank szakemberei is úgy vélekedtek, hogy az Európai Unión múlik majd az idei hiánycél. A cég május elején tartott sajtótájékoztatóján azt mondták, hogy 5-5,5 százalék körül lehet az a hiánycél, ami a nemzetközi befektetők és az új magyar kormány számára is elfogadható lenne. Ebben azonban rengeteg egyszeri tétel is szerepelne, mint például a BKV és a MÁV konszolidálása.

"Ha az Unió most engedné fellazítani a magyar költségvetést, akkor az precedenst teremtene például a görögök számára is, ezért várhatóan nehéz lesz meggyőzni őket” – mondta Suppan Gergely, a TakarékBank elemzője.

Mi lehet ennek az ára?

Az elmúlt hónapok egyik nagy kérdése, hogy mit kérhetnek cserébe a nemzetközi szervezetek a hiány átmeneti emelkedéséért. Barcza György szerint ha az új magyar kormány átfogó reformokat is vállal, akkor komolyabb engedményeket kaphat az IMF-től és az Európai Bizottságtól.

"Európában jelenleg évi egy százalékos hiánycsökkentés a bevett gyakorlat, de a spanyoloktól vagy a görögöktől például három-négy százalékos lefaragást várnak el évente. Magyarország esetében attól függ, honnan indulunk majd: ha például sikerül nyolc százalék környékére felalkudni a deficitet, akkor abból évi két százalékos lefaragást kérhetnek cserébe a hitelezőink" - vélekedik a K&H elemzője.

A következő hónapok várhatóan intenzív tárgyalásokkal telnek majd el a magyar kormány és a nemzetközi szervezetek között, őszre körvonalazódhat egy megállapodás. "A jelenlegi IMF-program elvileg október közepén jár le, az új kormánynak addig kellene megállapodnia a módosított hiánycélról" - véli Barcza György.

Beke Károly

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!