3p

10,46 milliárd eurónyi külföldi közvetlentőke-befektetetés valósult meg az országban 2012-ben, amelyre korábban még nem volt példa. Kár, hogy ebből 40 százalék azonnal el is hagyta az országot.

A Nemzetgazdasági Minisztérium Versenyképességi Főosztályának kimutatása szerint a 2011-es 3,7 milliárd euróhoz képest 2,5-szer több, összesen 10,46 milliárd eurónyi közvetlentőke-befektetetés (FDI) érkezett hazánkba 2012-be.

A dolog szépséghibája, hogy a teljes éves magyar GDP 10 százalékára rugó összegnek a szűk 40 százalékát tette ki az átfolyó tőke és egyes külföldi tulajdonosok eszközportfóliójának átrendezése. Vagyis a beérkezett 10,46 milliárdból 3,9 el is hagyta az országot. Az adósságot nem generáló részvényformájú befektetések egyenlege 3,57 milliárd eurót, míg az újra befektetett jövedelmeké 1,1-et tett ki tavaly.

Az NGM szerint igaz ugyan, hogy a rekordösszeg egyedi és átfolyó tételeknek köszönhető, de ha ezeket figyelmen kívül hagyjuk, akkor is 2008 óta a legkedvezőbb volt tavaly a működőtőke beáramlás és a magyar vállalatok általi működőtőke–kivitel 2,3 milliárd eurós egyenlege.

A legnagyobb értékű részvény és egyéb részesedés, illetve egyéb tőke formájú FDI tavaly Luxemburgból (5,6 milliárd euró) és Olaszországból (4 milliárd euró) érkezett. Ez utóbbi vélhetően átfolyó tőke volt. Ugyanakkor a hollandok nettó 2,2, az írek 1,2, míg az amerikaiak 0,3 milliárd eurót vontak ki hazánkból.

2012-ben a feldolgozóiparba 4,2, a szolgáltató ágakba pedig 4,7 milliárd euró tőke áramlott.

(kormany.hu)

Összesített adatok

2012 végéig a Magyarországra érkezett FDI teljes állománya 78,5 milliárd euró volt, ami a GDP 80,3 százalékával a legmagasabb a régióban. Utánunk Csehország és Szlovákia következik 67,7, illetve 57,4 százalékkal, majd kicsit jobban elmaradva Lengyelország (45,8), illetve Románia (42,4). Az, hogy GDP-arányosan magas ez az érték nem csak annak köszönhető, hogy magas a nominális FDI, hanem annak is, hogy alacsony a GDP-szint. Ezt mutatja, hogy az egy főre jutó külföldi közvetlentőke a cseheknél a legmagasabb 9,8 ezer euróval, és csak utána következünk mi 7,9, a szlovákok pedig 7,5 ezerrel. Ugyanez a mutató a lengyeleknél mindössze 4,5, a románoknál pedig 2,6 ezer euró.



A hazánkban végrehajtott befektetések legnagyobb része, 26,4 százaléka Németországból származik, majd sorrendben Luxemburg (12,8 százalék), Hollandia (12,3 százalék), Ausztria (11,5 százalék), Franciaország (4,4 százalék) és az USA (3,2 százalék) következik. A magas luxemburgi és holland arány annak köszönhető, hogy számos cég az ottani leányvállalatán keresztül valósította meg a befektetéseit. Összességben a közvetlentőke befektetések állományának 78,6 százaléka az Európai Unióból származik.

Az összesített adatok szerint a teljes állomány háromnegyede a szolgáltató ágakhoz, 15,1 százaléka pedig a feldolgozóiparhoz köthető.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!