A jövő pénteken esedékes hivatalos adatközlés előtt megjelent első citybeli prognózisok közül a legagresszívabbat a Dresdner Kleinwort, a Dresdner Bank londoni befektetési részlege adta.
Raffaella Tenconi, a ház londoni közép-európai közgazdásza pénteki előrejelzésében azt jósolta, hogy a teljes kosárra számolt tizenkét havi infláció a múlt hónapban 7,2 százalékra emelkedett; az éves maginflációt az elemző 6,2 százalékra várja.
A Dresdner Kleinwort szakértője szerint valószínűsíthető, hogy az emelkedő olajárak az erős forint ellenére a vártnál gyorsabban növekvő közlekedési költségek formájában jelennek meg.
A cég azzal számol, hogy a teljes fogyasztói kosárra számolt, illetve a maginfláció valamivel nyolc, illetve valamivel hét százalék felett fog tetőzni a következő 3-4 hónapban.
A Goldman Sachs pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének pénteki előrejelzése szerint a júniusi éves infláció várhatóan "magas szinten", hét százalékon maradt, továbbra is az élelmiszer és az üzemanyagok által hajtva.
A Merrill Lynch befektetési csoport londoni elemzői is azt valószínűsítették pénteki előrejelzésükben, hogy az éves infláció júniusban "7 százalék körül" maradt, miután az energia- és üzemagyag-áremelkedések jórészt ellensúlyozták a kedvező bázishatásokat, késleltetve a teljes kosárra számolt infláció csökkenését.
A JP Morgan szintén 7 százalékra jósolja a júniusi éves inflációt, megjegyezve, hogy a forint ereje és a keresleti oldali inflációs nyomás hiánya jó eséllyel kiegyenlítette az élelmiszer-infláció további gyorsulását.