Szerinte a magyar gazdaságpolitikával kapcsolatos bizalomhiány erőteljes, amit azzal indokolt, hogy az "gyakran olyan megoldásokkal áll elő, amit Magyarországon sem tudnak követni, nehezen lehet megérteni".
"A jegybank összevissza beszél"
Surányi tragikusnak nevezte a jelenlegi gyenge forintárfolyamot, amely véleménye szerint aláássa a gazdaság stabilitását. Úgy vélte, hogy még a 290 forintos euróárfolyam is "életveszélyes" a gazdaság számára. Súlyos kritikával illette a Magyar Nemzeti Bank elmúlt időszakban tett lépéseit, mondván: "a jegybank összevissza beszél és ellentmondásosan cselekszik".
Surányi György lépésről lépésre elemezte az MNB általa rossz döntéseknek tartott intézkedéseit. Már a kezdet kezdetén, 2008 februárjában rossz lépésnek minősült a sáveltörlés - hangsúlyozta. Úgy ítélte meg, nem jó folyamatosan azt hangsúlyozni, hogy nincs árfolyamcélja a jegybanknak, mert az felbátoríthatja a spekulánsokat.
Néhány kamatdöntést is bírált, példaként hozta fel azt, hogy 2008 májusában az akkori 247 forint/euró kurzusnál kamatot emelt a jegybank, majd később 2008 nyarán 228 forint/eurónál szinten tartotta az alapkamatot. Véleménye szerint ugyan helyes volt a 2008. októberi 300 bázispontos jegybanki alapkamat-emelés, később azonban a 2009. januári 286 forint/euró árfolyamnál értetlenségét fejezte ki a kamatcsökkentés vonatkozásában.
A nyilatkozatok szintjén is bírálta Surányi György a jegybankot, mivel 2009 februárjában az MNB vezetése úgy nyilatkozott, hogy a gyenge árfolyam a gyenge gazdaság következménye. Ennek ellentmondott a későbbi lengyel, cseh, román és magyar közös központi banki nyilatkozat, miszerint a kelet-európai fizetőeszközök árfolyammozgásai nem tükrözik a gazdasági fundamentumokat.
Surányi György kiemelte, ezek az ellentmondó nyilatkozatok sokba kerülnek Magyarországnak. Megjegyezte: "Van egy hatékony kormányunk és hatékony jegybankunk, ezek együtt sok kárt tudnak okozni".
Mozog a piacon az MNB
Szerdán egyébként jelentős javulással kezdett a forint a bankközi devizapiacon: reggel a nyitás után nem sokkal néhány percig 300 alatt is járt az euró ára, a kora délutáni órákban pedig szintén e határ környékén mozgott az árfolyam. (Múlt pénteken még 317-ig gyengült a forint.) A dollárért 237,31 forintot kellett adni ma délelőtt, míg a svájci frank ára 203,57 forint volt.
Simor András, a jegybank elnöke kedden úgy nyilatkozott, hogy az MNB "mozog a piacon", így akár az is elképzelhető, hogy egy jegybanki intervenció hatására nézett be 300 alá a forint. Igaz, ezzel egyidőben a régiós devizák is jelentősen erősödtek.
"Ne tartsuk vitrinben az IMF-hitelt"
Surányi az Európai Központi Bankot (EKB) is kritikával illette: véleménye szerint az EKB eltérően bánik a nyugat-európai és a kelet-európai országokkal. Előadásában egyenlő bánásmódot kért a közép-kelet-európai régió államainak is.
Végezetül felvetette, hogy egy kereskedelmi bankon keresztül az IMF-hitelcsomag egy részét a gazdaságba kellene pumpálni, és ezzel bővíteni a magyarországi likviditást, a magyarországi szereplők hitelhez jutását.
Úgy érvelt, a 25 milliárd dolláros csomagot azért vettük fel, hogy a többletdeviza-keresletet kielégítsük az országban, nem csak azért, hogy "vitrinben tartsuk". Megítélése szerint helyes volt az, hogy a hitelcsomag egy részével megnövelte a devizatartalékot a jegybank, a többit azonban likviditásbővítésre kellene felhasználni.
MTI/Menedzsment Fórum