Az országokat másként érinti a pénzügyi válság: ha például Csehország sérülékenysége 100, akkor Magyarországé 130-140, tette világossá a helyzetet a jegybank volt elnöke az m1 "Szólás szabadsága" című műsorban. Hozzáfűzte: "Most fizetjük a 2001-2006 közötti felelőtlen gazdaságpolitika árát". A kiútra vonatkozó kérdésre Surányi az egyensúlyőrző gazdaságpolitika folytatását és az összefogást jelölte meg.
"Száraz lábbal ebből a válságos helyzetből csak akkor tud az ország kijutni, ha a gazdaságpolitikában és az államháztartásban végrehajtjuk azokat a kiadási változtatásokat, amelyek ahhoz kellenek, hogy az állam és a költségvetés lényegesen kisebb legyen" - magyarázta a CIB Bank elnöke.
Surányi szerint a kiadáscsökkentésnek egyaránt érintenie kell az állam adminisztrációs kiadásait, az önkormányzatokat, a nyugdíjakat, az oktatást és a szociálpolitikát.
A kiadások csökkentésével lehet helyet teremteni az adórendszer átalakításának, amelynek révén új munkahelyek jöhetnek létre, és sikerülhet legalább megőrizni a foglalkoztatás jelenlegi szintjét - érvelt a szakember.
Az adórendszer átalakításának első lépése már jövőre a termelésre rakódó adók mérséklése és a fogyasztási adók növelése lehet, a második lépés pedig az adószint csökkentése - vázolta fel a legsürgetőbb, már a jövő évben szükséges változtatásokat Surányi György.
MTI/Menedzsment Fórum