Nagy-Britanniában a közelmúltban fordult meg drasztikusan a trend: az Experteer felmérése szerint az áprilisig eltelt egy évben 8 százalékkal több képzett dolgozó vándorolt ki, mint amennyien új otthonuknak választották az országot. A legnagyobb fordulat ebben az országban következett be, Nagy-Britannia sokáig vonzotta a tehetséges munkaerőt. A kutatók 13 ezer dolgozót kérdeztek meg, a válaszok alapján készült a felmérés.
A változásban közre játszik az is, hogy a hitelválság miatt drágult az élet a szigetországban, az ingatlanok viszont elértéktelenedtek, a kormány pedig egyelőre nem tud megbírkózni a válsággal. Ennek köszönhetően nem csak a képzett munkaerő, hanem a nagy világcégek is sorra hagyják el Londont.
Az elmúlt egy évtizedben mintegy kétmillió ember vándorolt ki Nagy-Britanniából, olyan nagy cégek, mint a Boots, a Yahoo vagy a Proctor & Gamble is külföldre helyezték központjukat. Mindez elhomályosítja azt a vélekedést, mely szerint London a világ üzleti központja.
Nem csak Nagy-Britannia küzd ezzel a problémával: az Experteer felmérése szerint Németországban 12 százalékos volt a kiáramlás, míg Franciaországból a képzett munkaerő 14 százaléka vándorolt el.
Az említett országból elvándorolt emberek jórészt Svájcba mennek a kutatás tanulságai szerint, az országban 42 százalékkal nőtt a képzett dolgozók száma. Nemrég egy másik felmérés hasonló következtetésre jutott: Zürich, Bécs és Genova az a három város, ahol legszívesebben élnének a menedzserek, ezen a listán London csak a 38. lett. Svájc az alacsony adók miatt is kedvező a cégek és a dolgozók számára.
"Vitathatatlan, hogy a hitelválság érzékenyen érintette Nagy-Britanniát. Egyre több képzett dolgozó véli úgy, hogy külföldön próbál szerencsét" - nyilatkozta az Experteer brit ügyvezető igazgatója.