3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A legfrissebb részletes statisztika alapján jól kirajzolódik, melyek azok a megyék, ahol képes volt 2013-ban fejlődni az ipari termelés, és melyek, ahol - akár komolyabb - zsugorodás következett be.

Bár országos átlagban nem lehet panasz a 2013-as ipari termelésre, hiszen 1,4 százalékos növekedést mutat a Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb statisztikája, megyékre lebontva nem mindenhol lehet örülni a számoknak. A Nemzetgazdasági Minisztérium eközben örömtől "ittas" közleményt adott ki az adatok, illetve a kormány iparpolitikáját dicsérve; úgy fogalmaztak: "beértek a kormány iparpolitikájának eredményei". Az vitathatatlan, hogy a feldolgozóipar, illetve a járműipar térhódítása nagyon sokat dob a számokon, de ennek mondhatni természetes velejárója, hogy a megyék közötti egyensúly teljesen eltolódik.

A szerda reggel közölt részletes ipari adatok segítségével ezúttal felállítottuk a megyék rangsorát, mely alapján bár nem egységes területet elhatárolva, de ketté szakadt az ország az ipari teljesítmény mentén. Míg ugyanis a Mercedes-gyár Bács-Kiskunk megye éves termelését 39,5 százalékkal "dobta meg", a rangsor másik végén 8,3 százalékos mínusszal áll Zala megye, mely egyedüliként csak az év utolsó hónapjában tudott előző év azonos időszakához képest növekedést felmutatni. Jelentősnek nevezhető még Hajdú-Bihar megye leszakadása is, hiszen a tavalyi ipari termelés 7,6 százalékkal maradt el a 2012-es teljesítménytől. A negatív dobogó harmadik fokára pedig Somogy megye került 5 százalékos mínusszal.

Áttérve a gyarapodó megyékre, Bács-Kiskun majdnem 40 százalékos növekedése olyannyira kiemelkedik, hogy a második legnagyobb bővülést  felmutató Vas megye is "csupán" 9,7 százalékkal tudott többet termelni, mint 2012-ben, a harmadik helyen pedig Heves megye áll 8,6 százalékos plusszal.

Tavaly visszafogottabb lett a járműipar bővülése

Mivel az ipar területén a járműipar az, ami húzóágazatként definiálható, vetettünk egy pillantást a tavalyi ágazatok szerinti teljesítményekre is. Ebből világosan látszik az iménti állítás valóságtartalma, hiszen a legnagyobb mértékű növekedés kapcsolódik a járműiparhoz, viszont a 2012-es év kiugró teljesítményét meg sem tudta közelíteni. Míg ugyanis 2012-ben az ágazat 34,4 százalékos bővülést ért el, tavaly már "csak" 9,1 százalékra futotta, viszont ez is elég volt az éllovas szerepéhez. Mögötte a sorban a vegyipar ágazata áll 5,7 százalékos plusszal, tehát ez is jól mutatja, hogy az a bizonyos 9,1 százalékos növekedés mennyire kirívó az ágazatok sorában. A dobogó harmadik fokára pedig a kokszgyártás, kőolaj-feldolgozás állt 3,2 százalékos bővüléssel.

A rangsor másik végén a bányászat, kőfejtés ágazatát találni, melynek termelési volumene a tavalyi év során 11,8 százalékkal zsugorodott, és nem sokkal teljesített jobban a gyógyszeripar sem a 10,1 százalékos mínuszával. A számokat tekintve ami a pluszosok között a járműipar, az a mínuszos ágazatok között ez a kettő, hiszen a harmadik helyen lévő számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása ág már "csak" 6,2 százalékos csökkenést produkált 2013-ban.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!