A kutatóintézet szerint miközben az adósságválság újabb hulláma érte el az eurózóna egyes országait, a magyar exportpiacokon javultak a növekedési kilátások.
A Századvég Gazdaságkutató a magyar gazdaság szempontjából kulcsszerepet játszó külső kereslet növekedésére számít, mivel az elmúlt negyedévben javultak legfőbb külkereskedelmi partnereink növekedései kilátásai. Emellett továbbra is rendkívül nagyok a kockázatok, elsősorban az egyes tagállamokon belül kialakult politikai, illetve gazdasági instabilitás miatt.
A Századvég Gazdaságkutató szerint a komoly társadalmi és gazdasági feszültségekkel terhelt országok - Görögország, Spanyolország - viszonylag kis súlyt képviselnek a hazai kivitelben, így ezek a problémák csak akkor érintik közvetlenül Magyarországot, ha a válság átterjed más európai országokra vagy az eurózóna egészére.
Az előrejelzés szerint csökkentették a bizonytalanságot az EKB intézkedései, amelyek amellett, hogy stabilizálták a bankközi piacot, megakadályozták a túlzott mérleg-összehúzódást a nyugat-európai bankoknál.
A gazdaságkutató előrejelzése alapján a bruttó hazai termék 0,8 százalékkal zsugorodik az idén. Jövőre ezzel szemben a GDP szerény, 1 százalékos bővülését prognosztizálták.
A kivitel az egyetlen tényező, ami a gazdaság növekedésének irányába hat. A háztartások fogyasztási kiadását visszafogja a gyenge árfolyam, a hitelezés akadozása, valamint a nettó reálbérek csökkenése. Ennek megfelelően a fogyasztás esetében az idén 0,6 százalékos csökkenést, jövőre pedig stagnálást várnak.
A gyenge konjunkturális kilátások miatt a foglalkoztatás lényegében csak a közmunkaprogramok következtében nőhet 2012-ben, és mivel a kormányzati intézkedések hatására az aktivitás hasonló ütemben emelkedik, a munkanélküliségi ráta 11 százalékon marad - írja előrejelzésében a Századvég Gazdaságkutató.
Az inflációs folyamatokat a gyenge kereslet és a kormányzati indirektadó-intézkedések határozzák meg a következő másfél évben. A fogyasztóiár-index csökkenő pályára állhat a második negyedévtől, jelentősebb lassulásra pedig a jövő év elején számítanak.
A gyorsabb dezinflációt az olajárak süllyedése támogatja, míg a mezőgazdasági termelőiár-index ismételt emelkedése felfelé mutató kockázatot hordoz. Jelentős bizonytalanság övezi emellett az új adónemek - pénzügyi tranzakciós adó, távközlési adó - inflációs hatását - mutat rá a Századvég Gazdaságkutató.
Az államháztartás az uniós elszámolás szerint GDP-arányosan 4,2 százalékos többlettel zárta a 2011-es évet, a költségvetés fenntarthatósága szempontjából fontosabb, egyedi tételekkel korrigált mutató viszont 5,5 százalékos hiányt jelez a tavalyi évre.
Az idei évre tervezett, jelentős mértékű kiigazítás - véleményük szerint - megfelelő ütemben halad. Bár mind a bevételi, mind a kiadási oldalon komoly kockázatokat lát a kutatóintézet.
A Századvég Gazdaságkutató előrejelzése szerint 2012-ben az államháztartás ESA-hiánya GDP-arányosan a tervezett 2,5 százalék helyett 2,7 százalék lesz. Az eltérés bőven a hibahatáron belül van, azaz takarékos költségvetési politikával elérhető a tervezett hiánycél.
A magyar állampapírpiaci referenciahozamok és a forint árfolyama jelentős ingadozást produkált az elmúlt három hónapban. Az IMF-fel való megállapodás irányába tett lépés javította a piac megítélését, ám a nemzetközi befektetői hangulat romlása felfelé hajtotta a finanszírozás költségeit.
Bár az ÁKK az első negyedévben jelentősen túlteljesítette a forintban állampapírokra vonatkozó éves kibocsátási tervet, mindez azonban magas kamatfelárak mellett valósult meg. Az adósságkezelő elhalasztotta a tervezett 4 milliárd forintos eurókötvény kibocsátását, mivel az IMF-tárgyalások megkezdését követően várhatóan alacsonyabb kamatok mellett történhet a forrásbevonás - írja előrejelzésében a Századvég Gazdaságkutató Zrt.
MTI