2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Olyan mértékű visszaesést kellett az újságosoknak, illetve a könyvárusoknak elszenvedniük idén júliusban, amire még nem volt példa.

Megállíthatatlanul zuhan a kiskereskedelmi egységeken keresztül értékesített könyvek, újságok és papíráruk értéke. Júniusban mindössze 7,8 milliárdos értékben fogytak ezek a termékek, amely a legalacsonyabb érték a KSH 2009 januárig elérhető adatsorában. De nagy valószínűség szerint nem állunk messze az igazságtól, ha feltételezzük, hogy reálértéken ez minden idők leggyengébb adata.

Az elektronikus tartalmak megállíthatatlan előtörése miatt egyre kilátástalanabb küzdelmet folytató ágazat vesszőfutását jól mutatja, hogy most júliusban tavalyhoz képest 35,3 százalékkal (!!!) esett vissza a forgalmuk a nyers adatok szerint. (A kiigazított adatsorokban erre külön nem közöl statisztikát a KSH). Igaz ugyan, hogy a júliusi visszaesés mértéke egyszerinek tűnik, de ha megnézzük az elmúlt négy év hónapjainak éves változását, akkor látható, hogy feltartóztathatatlannak tűnik a folyamat. Ezen persze nincs mit csodálkozni, hiszen a nyomtatott újságok értékesítése évről évre zuhan, könyveket pedig leginkább interneten veszünk, illetve elektronikus formában olvasunk.


Csak az üzemanyagok estek vissza

A KSH által közölt részletes júliusi kiskereskedelmi statisztika egyébként megerősítette az előzetes számokat, vagyis a kiigazított adatok alapján 1,2 százalékkal nőtt egy év alatt a forgalom. Havi összevetésben ez azonban 0,4 százalékos visszaesést jelent. Az áprilisi kiugrás után zsinórban immár ez a harmadik hónap, amikor a megelőzőhöz képest zsugorodást közöl a KSH.

Jó hír viszont, hogy a három nagyobb termékcsoport közül kettő is növekedni tudott havi összevetésben. Az élelmiszerek 0,6, míg a leginkább konjunktúra-függő nem élelmiszerek fogyasztása 0,5 százalékkal bővült. Júniushoz képest egyedül az üzemanyagok értékesítése esett vissza, pontosan egy százalékkal. Éves összehasonlításban ugyanakkor mind a három termékkörből többet vásároltunk, élelmiszerből 1,2, nem élelmiszerből 0,9, míg üzemanyagból 2,9 százalékkal.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!