4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Sok fontos kérdésre választ kaphatunk a hét közepén, amikor Brüsszelben közzéteszik az EB friss gazdasági prognózisát. Elsősorban a jövő évi hiányra vonatkozó számok lehetnek érdekesek, hiszen ezekből derülhet ki, lesz-e szükség további kiigazításra a büdzsében. Mfor.hu-háttér.

Mára elavulttá vált a tavaszi prognózis

Legutóbb májusban tette közzé friss makrogazdasági prognózisát az Európai Bizottság, ennek frissítése várható szerdán. A testület előzetes menetrendje szerint kora délután Olli Rehn pénzügyi biztos tart sajtótájékoztatót a friss előrejelzésekről, aznap az összes tagállamról részletes adatokat publikál a Bizottság. A hazánkkal kapcsolatos kilátások a szokottnál is nagyobb figyelmet kaphatnak.

A májusi előrejelzésben az EB az idei évre 0,3 százalékos gazdasági visszaesést, 2013-ra pedig egy százalékos növekedést jósolt, azóta viszont "sok víz lefolyt a Dunán". Elemzőcégek az idei évre 1-1,5 százalékos recesszióval, jövőre pedig stagnálás és egy százalékos növekedés közötti állapottal számolnak. Vagyis mára a brüsszeli testület álláspontja a legoptimistábbak között van a magyar növekedéssel kapcsolatban.

Az infláció kapcsán Brüsszel tavasszal 3,9 százalékos átlagos pénzromlással kalkulált, mostanra viszont szinte mindenki 5 százalék körülre várja a 2013-as adatot. A kormány például a közelmúltban emelte 5 százalékra prognózisát, de a piaci elemzők is rendszeresen felfelé módosították véleményüket az utóbbi időben. Ennek egyik oka az energia- és főleg az élelmiszerárak nemzetközi drágulása, emellett a kormány adóintézkedései (telekommunikációs adó, tranzakciós illeték stb.) is emelhetik az inflációt.

A fentiekből az látszik, hogy már egy ideje aktuális lenne a Bizottság makrogazdasági előrejelzésének felülvizsgálata, azonban erre hagyományosan csak félévente kerül sor, így hivatalosan eddig nem publikáltak frissített számokat.

Sok múlhat a mostani előrejelzésen

A mostani eset azért speciális Magyarország számára, mert a korábbinál is nagyobb figyelem övezi a brüsszeli prognózist, hiszen nyolc év után végre reális esélyünk van kikerülni az uniós túlzott deficit eljárás hatálya alól. José Manuel Barroso, a Bizottság vezetője május végén jelentette be, hogy javasolják a kohéziós források korábbi felfüggesztésének feloldását, mert hazánk "fontos lépéseket tett", emellett már akkor azt mondta, hogy fél év múlva döntés születhet arról maradunk-e túlzott deficit eljárás alatt.

A fentiekből az látszik, hogy most különösen fontos lesz, milyen deficitet lát 2013-ra Brüsszel a magyar költségvetésben. A májusi előrejelzés 2,9 százalékos hiánnyal számolt, azóta viszont számos ponton változtak a kilátások. A szokásosnál korábban, már június közepén benyújtotta a kormány a büdzsé sarokszámait, a költségvetés elfogadására azonban a mai napig nem került sor, sőt számos pontos foltozgatta a kabinet a terveket. Így derült ki néhány héttel ezelőtt például az, hogy a korábban tervezett mérték duplájára emelkedik a tranzakciós illeték és a bankadó várt megfelezése is elmarad.

A fenti lépésekből és a kormányzati nyilatkozatokból az látszik, mindent megteszünk azért, hogy lekerüljünk az uniós szégyenpadról. Orbán Viktor néhány hete azt mondta, hogy ha még ez sem elég az EU-nak, akkor "mondják meg, mekkora csomag kell még, és mi megtesszük". A miniszterelnök ugyanakkor lehetséges intézkedésekről is beszélt: szerinte ha Brüsszel továbbra sem fogadja el a hiánycél tarthatóságát, akkor jöhet a bankadó és a közműadó megemelése, illetve az online szerencsejátékok megadóztatása.

Azt egyelőre nehezen lehet megjósolni, mennyire lesz kemény a Bizottság a magyar kormánnyal. Egészen az utóbbi napokig arról szóltak a hírek, hogy várhatóan nem fog engedni a testület, nehezen enged majd ki minket a túlzott deficit eljárás alól. Múlt hét szerdán azonban már olyan információk jelentek meg, melyek szerint a nagy európai bankok próbálják puhítani az EB-t, hogy ne legyen velünk túlzottan szigorú, ugyanis Orbán szavaiból arra következtetnek, hogy ha nem enged nekünk az EU, akkor annak megint ők isszák meg a levét.

Egyelőre tehát az látszik, hogy sokféle lobbiérdek próbálja befolyásolni a Bizottságot. Az biztosnak tűnik, hogy egyértelműen pozitív üzenetekre nem igazán számíthatunk, meglepő lenne például, ha Brüsszel nem tenné szóvá, hogy az eredeti terveknek megfelelően nem felezi meg jövőre a bankadót a kormány. Ettől persze még jósolhatnak 3 százalék alatti hiányt, legfeljebb az elemzésben kiemelik  majd, hogy a kiigazítás szerkezetével nem értenek egyet.

Beke Károly
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!