Felminősítést valószínűsítő pozitívról stabilra vette vissza pénteken az euróövezeti tag Szlovákia szuverén adósosztályzatának kilátását a Moody's Investors Service, a beruházás- és exportvezérelt szlovák növekedési modell növekvő kockázataira hivatkozva. A nemzetközi hitelminősítő ezzel levette a napirendről Szlovákia elsőrendű "A1"-es kormánykötvény-besorolásának javítását.
A Moody's indoklása szerint a szlovák gazdaság "nagyon érzékeny" a globális kereslet zuhanására, és különösen az euróövezeti gazdaság aktivitásának alakulására. Emellett a globális autóipar története egyik legnehezebb időszakát éli, az európai autógyártók az idén várhatóan 25 százalékkal kevesebb járművet állítanak elő, mint tavaly, és mivel a szlovák gazdaságban nagy súlya van a gépjárműiparnak, e visszaesésnek is nyilvánvaló következményei lesznek Szlovákiára, áll a Moody's pénteki elemzésében.
A hitelminősítő szerint a szlovák gazdaság erejére kihívást jelent a forint, a lengyel zloty és a cseh korona árfolyamgyengülése is az euróval szemben, mivel az egységnyi termelési értékre jutó relatív munkaköltség-mutató Szlovákiában így várhatóan romlani fog e három szomszédos országéval összemérve. A Moody's elemzése szerint a szlovákiai exportőrök nem tudnak élni "a helyi valuta rugalmassága" nyújtotta előnyökkel, amelyek enyhíthetnék a globális válság által a szlovák gazdaságra gyakorolt hatásokat.
Szlovákia gazdasági ereje mindazonáltal jelentős az elmúlt években lezajlott "figyelemreméltó" reálkonvergencia nyomán, az intézményrendszert pedig az EU- és az euróövezeti csatlakozási folyamat megszilárdította, áll a hitelminősítő elemzésében. Szlovákia "A1"-es szuverén adósbesorolása - jóllehet az elsőrendű befektetői sávban van - az egyik legalacsonyabb az euróövezeten belül. Ennél is gyengébb viszont például Görögország osztályzata. Egy másik nagy hitelminősítő, a Standard & Poor's az év elején az elsőrendű sáv alsó szélére, "A"-ról "A mínusz"-ra - a Moody's osztályzati metodikájában "A3"-nak megfelelő szintre, két fokozattal Szlovákiáé alá - rontotta Görögország hosszú távú szuverén adóskockázati besorolását. Ha a görög osztályzat innen tovább romlik, azzal Görögország - az eurótagállamok közül elsőként - átkerülne a közepes befektetői "BBB" sávba.