A PSZÁF legfrissebb statisztikája szerint 2012 december végéig összesen 102 201 gyűjtőszámlát nyitott azon devizahitelesek 30 százaléka, akik élhetnek az árfolyamgát lehetőségével. Egy hónap alatt egyébként 13 százalékkal nőtt a gyűjtőszámlák száma. Ezen belül arányaiban a legtöbb új szerződést a hitelintézeti fióktelepeknél nyitották meg, hiszen a decemberi 7540 számla közel 20 százalékkal több az előző havinál. Emellett a részvénytársasági hitelintézetek 91 765 gyűjtőszámlát kezeltek, a szövetkezeti hitelintézetek 279-et és a pénzügyi vállalkozások 2617-et.
A rögzített törlesztési árfolyamú devizahitelek teljes állománya 948,3 millió forint volt összesen december végén, ami 13 százalékos növekedés eredménye egy hónap alatt. Ez egyébként a teljes devizahitel-állománynak már a 30 százaléka. Az árfolyamgát konstrukcióban résztvevő gyűjtőszámlahitelesek tavaly összesen 4,602 milliárd forint kamat megfizetése alól mentesültek. A 102 ezer gyűjtőszámlából 4446 volt euró, 94 933 svájci frank és 2822 japán jen alapú.
Az árfolyamgát igénybevételét az kezdeményezheti, akinek devizakölcsönből származó fizetési késedelme nem haladja meg a 90 napot, aki nem részese fizetéskönnyítő programnak (a futamidő meghosszabbítása nem számít ilyennek), illetve az ilyen programban való részvételét legkésőbb a rögzített árfolyam alkalmazásának kezdő időpontjáig megszünteti.
Eredetileg egyébként december végéig lehetett volna a devizaadósoknak az árfolyamgátba belépni, de meglepetésre nem volt mindent elsöprő roham a bankfiókokban. Ezért decemberben egy kormánypárti módosító indítványt követően az Országgyűlés megszavazta, hogy az árfolyamgát igénybevételének határidejét három hónappal, március végéig kitolják.
Az árfolyamgáttal egyébként a devizahitelesek havi törlesztési terhei minimum 3 évre, de maximum 2017. június végéig mérséklődnek és válnak kiszámíthatóvá. A svájci frank hiteleket 180, az eurót 250, a japán jent 2,5 forinton lehet törleszteni.
Székely Sarolta
mfor.hu