A mutató, 50 pont alatti értékkel, tizenkettedik hónapja jelezte a teljesítmény csökkenését egyik hónapról a másikra, de a részmutatók közül az új megrendeléseké már pozitív területre ért: 51,5 pontra ugrott a júniusi 49,4 pontról, jelezvén, hogy az összteljesítmény csökkenése a végéhez közeledik. Továbbra is fogyatkoztak a munkahelyek - már tizenötödik hónapja -, de ennek üteme is a legkisebb volt tavaly október óta.
Az orosz feldolgozóipari mutató e sorozat előtt visszaesést jelző értéken - azaz 50 pont alatt - az 1998-as fizetési válság óta egyetlen egyszer volt, 2004. novemberben. A mutató azonban most nagyobb és tartósabb visszaesést jelez, mint a tíz évvel ezelőtti nagy válság idején.
Mindenesetre a megemelkedett kőolajárak, a megszilárdult, javuló rubel és más mutatók arra vallanak, hogy az orosz gazdaság túl van a legrosszabbon, habár a csökkenő bérekkel és lakossági hitelválsággal sújtott belső piac majd csak az év vége felé kezdheti ismét támogatni a növekedést.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) a múlt hónapban 6,5 százalékos visszaesésre rontotta előrejelzését az orosz gazdaság számára erre az évre a tavasszal jósolt, 6,0 százalékos mínuszról, de a jövő évi várakozását 1,5 százalékos növekedésre javította 0,5 százalékos pluszról. Az orosz kormány az IMF-becslésnél rosszabbra, 8,5 százalékos visszaesésre számít idén.
Oroszországban 10,2 százalékkal csökkent a hazai össztermék (GDP) az első félévben az egy évvel korábbihoz képest az orosz gazdasági minisztérium utolsó becslése szerint. Az első negyedévben az orosz GDP 9,8 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól.
MTI/Menedzsment Fórum