Az amerkai pénzügyminiszter korábban azt közölte, hogy az AIG-nak vissza kell fizetnie a jutalmakat, ezzel csökkentik majd az állami támogatást a veszteséges intézménynek. Az amerikai kormányzat már mintegy 170-180 milliárd dollárt pumpált az AIG-ba, elkerülendő összeomlását. Az amerikai közvélemény óriási felháborodását váltotta ki a hír, hogy sok tucat vezetőnek az AIG mégis milliós prémiumokat utalt ki.
Az eddigi hírek szerint az ősz óta az életben maradásért küzdő AIG amerikai biztosítónál tavaly 73 vezetőnek fizettek ki 1 millió dolláros vagy annál nagyobb jutalmat, a New York-i főügyész előzetes tájékoztatása szerint.
Geithner pénzügyminiszter a kongresszusi vezetőknek írt múlt heti levelében közölte: levonják a jutalmazásra kifizetett 165 millió dollárt a tervezett újabb, 30 milliárd dolláros állami támogatásból. A pénzügyminiszter kifejtette, hogy a kormány további erőteljes lépéseket tesz az AIG helyzetének rendezése érdekében. Ezt úgy kell végrehajtani, hogy csökkenjen a pénzügyi rendszert fenyegető kockázat mértéke, illetve minimalizálni lehessen az adófizetők veszteségét, írta. A kormány 80 százalékos tulajdonrészt szerzett a vállalatban.
A jutalmakon túl közfelháborodást keltett, hogy az AIG a szövetségi segély egy részét - egyes értesülések szerint 93, más információk szerint 120 milliárd dollárt - más intézményeknek, köztük európai bankoknak juttatott. Hatalmas összegeket kapott a Goldman Sachs bankcsoport, ezenkívül több pénzintézet, egyebek mellett a Merrill Lynch és a Morgan Stanley vezetői is extra juttatásokban részesültek az AIG segélycsomagjából. A The Wall Street Journal egyenesen azzal vádolta meg a kormányt, hogy pénzmosásra használta az AIG-t.
MTI/Menedzsment Fórum