5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Több tízmilliárdos kedvezményes állami programban bízik a faktoringszakma, amivel sikerülhet élénkíteni a gazdaságot, elsősorban kis- és középvállalatok juthatnak forráshoz - hangzott el egy pénteki sajtótájékoztatón. Az új polgári törvénykönyv tervezete azonban a jelenlegi formájában komoly károkat okozhat a szakmának, ezért annak módosításában bíznak. Mfor.hu-tudósítás.

Nem követelésbehajtók

A faktoringszakma számára komoly károkat okozott, hogy a köztudatban sokan a bedőlt cégek adósságainak megvételével és a nem teljesítő lakáshitelesek kilakoltatásával azonosítják a szektor képviselőit, holott az csak a szakma egy része, mely kívül esik a Magyar Faktoring Szövetségen - hangzott el a szakmai szervezet pénteki sajtótájékoztatóján.

A szövetség illetékesei kiemelték: tagjaik nem pénzbehajtással, hanem követelések finanszírozásával foglalkoznak. Vagyis ha egy cég partnere csak hosszabb fizetési határidővel egyenlíti ki számláit, de a vállalkozásnak azonnal pénzre van szüksége, akkor a faktoringcég előre megfinanszírozza számára a követelést. Vagyis a faktoring szövetség tagjai nem nyomott áron vesznek követeléseket, hogy aztán azokat behajtsák - emelték ki a sajtótájékoztatón.

2011-ben a teljes faktorált forgalom 888 milliárd forint volt, ez közel 3000 vállalkozást érintett. Az összeget tekintve ez szerény, 3,3 százalékos növekedést jelentett 2010-hez képest, ami az előző év 18 százalékos ugrása után jelentős lassulást jelent - emelte ki Csáki Ferenc, a szövetség elnöke. A szektoron belül a belföldi faktorálás gyakorlatilag stagnált, a nemzetközi színtéren azonban mintegy 30 százalékos növekedést tapasztaltak a cégek, ennek volt köszönhető a szerény bővülés.

"Új tendencia volt tavaly, hogy a nagyvállalatok is megjelentek a forráshiányos cégek között, csökkent viszont a mikrovállalkozások szerepe a faktorálásban, míg a kisvállalkozások részaránya emelkedett az ügyfelek körében" - hangsúlyozta Csáki. A szektorokat tekintve az elmúlt években csökkent a kereskedelem részaránya, az iparban viszont egyre több cégnek van szüksége faktorálásra, ezen belül is kiemelkedik az építőipar problémás helyzete miatt - tette hozzá. A faktoringcégek ügyfelei között az átlagos fizetési határidő 2011-ben 71 nap volt a szövetség adatai szerint.

Csáki Ferenc kiemelte: a faktorok 113 milliárd forinttal finanszírozták ügyfeleiket tavaly, ami a kkv-szektorban a hitelállomány 10 százaléka. Az iparágban emelkedett a bankok részaránya, ami elsősorban beolvadásoknak és felvásárlásoknak volt köszönhető, viszont örvendetes, hogy a problémák ellenére nem csökkent az önálló faktoringcégek száma. Ilyen feltételek mellett tovább nőtt a koncentráció, az öt legnagyobb szereplő piaci részesedése tavaly már 77 százalékos volt.

Az államtól várnak pénzt

Csáki Ferenc a sajtótájékoztatón kiemelte: évek óta azért küzdenek, hogy létrejöjjön a támogatott faktoring fogalma, melynek komoly pozitív hatásai lennének. A szövetség ezt az Új Széchenyi Terv keretében tudja elképzelni, azonban elképzelésüket 2010-ben elutasította a kormány forráshiányra hivatkozva. "Most érzékelünk ezen a területen pozitív elmozdulást, hamarosan elindulnak a szakértői tárgyalások arról, milyen vállalkozói körnek és milyen feltételekkel lehet ilyen kedvezményes lehetőséget nyújtani" - mondta a szövetség elnöke.

A Magyar Faktoring Szövetség által kidolgozott Széchenyi Növekedési Faktoring konstrukciónak szerintük komoly pozitív hatásai lennének elsősorban a kis- és középvállalkozások finanszírozásán keresztül. A cégek a kedvezményes lehetőséggel jobban ki tudnák például használni növekedési lehetőségeiket, új munkahelyeket teremthetnének, javíthatnák versenyképességüket. Emellett a megoldás segítene a gazdaságot fehéríteni és csökkenteni a lánctartozásokat.

"Ezzel a magyar gazdaság növekedéséhez tudnánk hozzájárulni. A konstrukció lényege, hogy a faktoringcégek kedvezményes forrásokat kapnának kedvezményes kamatfeltételekkel, és ezt ugyanilyen kedvező konstrukció keretében tudnák továbbítani a vállalati szektornak. Bízunk abban, hogy a részleteket néhány hónap alatt ki lehet dolgozni, és sikerül ezt bevezetni" - mondta Csáki.

Újságírói kérdésre válaszolva a szövetség elnöke elmondta: a maguk részéről egy több tízmilliárdos keretre tettek javaslatot a piaci potenciál alapján. A cégek több megoldási javaslatot is kidolgoztak, melyek közül a legnagyobb kedvezményes keret 60 milliárd forintos volt, de ennél jóval kisebb összeggel is el tudna szerintük indulni a program. A Magyar Faktoring Szövetség arra számít, hogy a jelenlegi ügyfélkör kétharmada hozzá tudna jutni a forráshoz, ami nagyságrendileg 2000 céget érint, emellett szeretnének még egyszer ennyi céget bevonni azok közül, akik eddig nem használták ki a faktoring lehetőségeit.

A napokban megjelent az új polgári törvénykönyv tervezete, ezzel kapcsolatban a Magyar Faktoring Szövetség elnöke úgy véli, hogy ha a jelenlegi formájában kerül elfogadásra, akkor az a jelenlegi formájában ellehetetleníti az iparágat, ugyanis a faktoringot egy speciális hitelszerződésnek tekinti, melynek biztosítéka a követelés engedményezése. Ez szerinte nem felel meg az európai gyakorlatnak, ami azt hozhatja, hogy a cégek más néven ugyanezt a szolgáltatást nyújtják majd, mivel a hivatalos szigorú faktorintszabályoknak senki nem akar majd megfelelni.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!