Időzítés és kihívások
Időzítés
A Zöld Könyv a Tőkepiaci Unió megvalósítása tekintetében a 2019-es dátumot határozta meg, azonban tekintettel arra, hogy a Bizottság is külön számol a rövidtávú prioritásokkal és a hosszabb távon megvalósítandó lépésekkel, ezért az Akció Tervben minden konkrét feladathoz külön céldátum fog tartozni.
A Tőkepiaci Unió által jelentett kihívások
Általánosságban elmondható, hogy a Zöld Könyv egyes célkitűzései jelentős kihívásnak tekinthetőek, hiszen pl. a befektető kör szélesítése: a lakossági befektetők nagyobb mértékű bevonása csak alapvető szemléletváltás és megfelelő támogató programok mellett lehetséges. Ugyanígy egy sor olyan jogharmonizációs lépés (pl. csődjog, társasági jog, adójog, értékpapírjog), ahol az eddigi európai szintű próbálkozások sikertelenek voltak, csak megfelelő politikai támogatottság mellett tűnnek megvalósíthatónak. A leglátványosabb eredmények valószínűleg az intézményi befektetői kör tőkepiaci jelenlétének fokozásával és a KKV szektor számára kínált finanszírozási formák fejlesztésével és támogatásával érhetőek el.
A Tőkepiaci Unió egyelőre semmiféleképpen sem tekinthető egy, a tőkepiacon megvalósuló ’Bankuniónak’, bár vannak olyan álláspontok is, amelyek hosszabb távon látnak esélyt egy jóval koncentráltabb és egységes európai felügyelet alá tartozó tőkepiac kialakulására. Emellett a Tőkepiaci Unió az EU összes tagja tekintetében kerülne kidolgozásra és nem csak az eurózóna tagjai részére. A magyar gazdaság és tőkepiac szempontjából a Tőkepiaci Unió kapcsán kiemelkedő fontosságúnak tekinthető az, hogy a Tőkepiaci Unió megfelelően figyelembe vegye a kis és kevésbé fejlett tőkepiacok érdekeit is, illetve, hogy a tőkepiacoknak nem feltétlenül a banki finanszírozás kiszorítására és felváltására kell törekedniük, hanem a finanszírozást keresők számára a legalkalmasabb finanszírozási formát kell kínálniuk.
Dr. Csáky Krisztián
A szerző az MNB munkatársa