2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az euróövezetben szeptemberben átlagosan 0,2 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak, és 3,6 százalékkal voltak magasabbak, mint tavaly szeptemberben, jelentették az EU statisztikai hivatalában szerdán végleges adatként, megerősítve a szeptember végén megjelent előzetes becslést.

A tizenkét havi ütem tavaly szeptember óta van az Európai Központi Bank (EKB) legfeljebb két százalékos célja fölött. Márciustól sorjáztak a rekordok, júniusban majd júliusban 4,0-4,0 százalék volt a csúcs a közös statisztika történetében, majd augusztusban 3,8 százalékra lassult az ütem.

Az elemzők a gazdasági növekedés valószínű lassulása és a fogyasztók növekvő óvatossága miatt az infláció további lassulására számítanak a következő hónapokban is, habár a drágulást az utóbbi időben jobbára még csak az üzemanyagok és az energiatermékek valamelyes olcsóbbodása lassította.

A közvetlen energiatermék-skála 0,4 százalékkal, a közlekedés-szállítás szeptemberben 0,6 százalékkal került kevesebbe, mint augusztusban. Ezért is - és a főszezon elmúltával - a pihenési-üdülési és kulturális szolgáltatások árai, illetve a szállodai és éttermi árak egyformán 1,1-1,1 százalékkal csökkentek az euróövezetben.

Mindazonáltal, az év korábbi fejleményei miatt az Európai Bizottság szeptemberben 3,6 százalékra emelte az idei évi átlagos euróövezeti inflációra szóló előrejelzését a tavasszal várt 3,1 százalékról.

Az infláció belső forrását jobban mérő maginfláció - amely kiszűri az energia, az élelmiszerek, az alkohol- és dohánytermékek árát - szeptemberben 1,9 százalékos volt tizenkét hónapra az euróövezetben, annyi, mint augusztusban. Júliusban 1,7 százalékos volt a tizenkét havi maginfláció.

Az egész EU-ban szeptemberben átlagosan 0,3 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak, és 4,2 százalékkal voltak magasabbak, mint tavaly szeptemberben. Augusztusban 4,3 százalékos volt a tizenkét havi infláció, ez júliusban tetőzött 4,4 százalékon.

Szeptemberben Hollandiában (2,8 százalék), Németországban (3,0 százalék), illetve Írországban és Portugáliában (3,2-3,2 százalék) volt a legkisebb a tizenkét havi infláció, a leggyorsabb pedig Lettországban (14,7 százalék), Bulgáriában (11,4 százalék) és Litvániában (11,3 százalék). Augusztussal összehasonlítva szeptemberben 17 EU-tagországban, közte Magyarországon csökkent a tizenkét havi infláció, kettőben változatlan maradt, és nyolc tagállamban gyorsult.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!