2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az euróövezetben szeptemberben átlagosan 0,2 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak, és 3,6 százalékkal voltak magasabbak, mint tavaly szeptemberben, jelentették az EU statisztikai hivatalában szerdán végleges adatként, megerősítve a szeptember végén megjelent előzetes becslést.

A tizenkét havi ütem tavaly szeptember óta van az Európai Központi Bank (EKB) legfeljebb két százalékos célja fölött. Márciustól sorjáztak a rekordok, júniusban majd júliusban 4,0-4,0 százalék volt a csúcs a közös statisztika történetében, majd augusztusban 3,8 százalékra lassult az ütem.

Az elemzők a gazdasági növekedés valószínű lassulása és a fogyasztók növekvő óvatossága miatt az infláció további lassulására számítanak a következő hónapokban is, habár a drágulást az utóbbi időben jobbára még csak az üzemanyagok és az energiatermékek valamelyes olcsóbbodása lassította.

A közvetlen energiatermék-skála 0,4 százalékkal, a közlekedés-szállítás szeptemberben 0,6 százalékkal került kevesebbe, mint augusztusban. Ezért is - és a főszezon elmúltával - a pihenési-üdülési és kulturális szolgáltatások árai, illetve a szállodai és éttermi árak egyformán 1,1-1,1 százalékkal csökkentek az euróövezetben.

Mindazonáltal, az év korábbi fejleményei miatt az Európai Bizottság szeptemberben 3,6 százalékra emelte az idei évi átlagos euróövezeti inflációra szóló előrejelzését a tavasszal várt 3,1 százalékról.

Az infláció belső forrását jobban mérő maginfláció - amely kiszűri az energia, az élelmiszerek, az alkohol- és dohánytermékek árát - szeptemberben 1,9 százalékos volt tizenkét hónapra az euróövezetben, annyi, mint augusztusban. Júliusban 1,7 százalékos volt a tizenkét havi maginfláció.

Az egész EU-ban szeptemberben átlagosan 0,3 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak, és 4,2 százalékkal voltak magasabbak, mint tavaly szeptemberben. Augusztusban 4,3 százalékos volt a tizenkét havi infláció, ez júliusban tetőzött 4,4 százalékon.

Szeptemberben Hollandiában (2,8 százalék), Németországban (3,0 százalék), illetve Írországban és Portugáliában (3,2-3,2 százalék) volt a legkisebb a tizenkét havi infláció, a leggyorsabb pedig Lettországban (14,7 százalék), Bulgáriában (11,4 százalék) és Litvániában (11,3 százalék). Augusztussal összehasonlítva szeptemberben 17 EU-tagországban, közte Magyarországon csökkent a tizenkét havi infláció, kettőben változatlan maradt, és nyolc tagállamban gyorsult.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!