3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A piaci bizalom helyreállítását a már meghozott döntések végrehajtásával lehet segíteni, a tőkepiaci feszültségeket pedig további európai és országos szintű intézkedésekkel lehet enyhíteni Európában - nyilatkozta az IMF Survey magazinnak a Nemzetközi Valutaalap (IMF) európai osztályának igazgatója, Reza Moghadam, hangsúlyozva, hogy az IMF kész a jövőben nagyobb szerepet vállalni a válságrendezés támogatásában.

Az IMF európai ügyekért felelős igazgatója az interjúban méltatta a válságrendezésben közösségi és nemzeti szinten egyaránt elért eredményeket és sikeresnek ítélte a krízisországok alkalmazkodását és védelmét szolgáló pénzügyi tűzfalak, az EFSF európai pénzügyi stabilitási eszköz és annak utódja, az ESM európai stabilitási mechanizmus felállítását. Rámutatott, hogy az EKB likviditásnövelő akcióinak köszönhetően enyhültek a pénzügyi feszültségek a régióban, a legújabb OMT (Outright Monetary Transactions) program bejelentése pedig már teljesen új helyzetet teremtett.

Az intézkedéseknek köszönhetően mára már rendelkezésre állnak a megoldáshoz szükséges eszközök, ugyanakkor a gyenge gazdasági növekedés és a további intézkedésekhez szükséges társadalmi és politikai támogatás biztosítása újabb kihívásokat támaszt a rendezési erőfeszítésekkel szemben. A legnagyobb ezek közül megtalálni a kellő egyensúlyt a megszorító és a növekedést támogató intézkedések között - fejtette ki Reza Moghadam.

A tervezett európai bankunióról szólva az IMF igazgatója kiemelte, hogy éppen az nehezítette meg a problémák idejekorán történő felismerését, hogy az unióban szabaddá vált a határok közötti tőkeáramlás, de nemzeti szinten maradt a pénzintézetek ellenőrzése, és ugyanez súlyosbította a krízis következményeit is. A bankunió létrehozása tehát az összekapcsolt pénzügyi rendszerek felelős működtetése iránti igény logikus következménye. Az IMF ezért a monetáris unió stabil szerkezetének megteremtése és fenntartható működtetése érdekében támogatja a bankunió létrehozását.

Kelet- és Közép-Európáról szólva Reza Moghadam rámutatott, hogy a térség eleinte viszonylag kevéssé érezte meg az euróövezeti szuverén adósságszolgálati válság következményeit, különösen a 2009-es krízist követő helyreállítás idején, 2010-ben és 2011 elején. A krízis hatása azonban 2011 második felében és 2012-ben az export visszaesésével kezdett átgyűrűzni a térségbe és a válságban érintett euróövezeti bankok ekkor kezdték meg forrásaik kivonását a régióból. Ugyanakkor a már végrehajtott pénzügyi és strukturális kiigazításoknak köszönhetően az utóbbi időkben csökkeni kezdett az országkockázati felár a térségben és sok esetben az már a nyugat-európai országoké alá esett.

Kelet- és Közép-Európában a legfontosabb teendő a térség sérülékenységért leginkább felelőssé tehető tényezők, a magas közadósság és a lakossági devizahitelezés visszaszorítása - hangsúlyozta az IMF igazgatója. Emellett elengedhetetlenül fontos a pénzügyi szektor szoros hatósági ellenőrzése is a nagy nemzetközi bankcsoportok tevékenységi területén, amelyhez az IMF a tagországokkal folytatott kétoldalú kapcsolatok és a Bécsi Kezdeményezésben foglaltaknak megfelelően többoldalú kapcsolatok keretében is támogatást kíván nyújtani. Az IMF Survey magazinnak adott interjú végén Reza Moghadam, az IMF európai igazgatója a Nemzetközi Valutaalap további támogatásáról biztosította az európai válságrendezési erőfeszítéseket.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!