A Citybeli szakértői vélemények szerint a világgazdaságot jórészt éppen az angolszász gazdasági hatalmaknak az S&P által kifogásolt túlköltekezése tartja még a felszínen, és a dollárba vagy a fontba vetett befektetői bizalom megingásából hosszú távon nem húznának hasznot a feltörekvő európai valuták sem.
A brit statisztikai intézet (ONS) által pénteken közzétett első hivatalos kimutatás szerint - amely megegyezett az áprilisi előzetes gyorsbecsléssel - a brit hazai össztermék-érték (GDP) 2009 első negyedévében 1,9 százalékkal maradt el a tavalyi utolsó három hónapban mérttől, és 4,1 százalékkal volt alacsonyabb az egy évvel korábbi azonos időszak GDP-értékénél.
A tavalyi utolsó negyedévben 1,6 százalékkal esett reálértéken a brit GDP-érték az előző három hónappal összevetve, éves összehasonlításban pedig 2 százalékos volt a teljesítménycsökkenés. A statisztikai hivatal szerint a legutóbbi két negyedévben együtt a brit hazai össztermék-érték nagyobbat zuhant, mint bármely korábbi féléves időszakban.
Az ONS már előző nap közzétett adatsora szerint az áprilisi államháztartási hiány 8,46 milliárd font volt, ami rekord erre a hónapra. Tavaly áprilisban 1,84 milliárd font központi deficitet mértek Nagy-Britanniában. Az új pénzügyi év egészére szóló költségvetési tervezet is rekordösszegű, 175 milliárd fontos (56 ezer milliárd forintos) hiánnyal, azaz nettó állami hitelfelvételi igénnyel számol. Ez azt jelenti, hogy a brit államháztartási deficit eléri a becsült GDP-érték 12,4 százalékát, ami a modernkori brit gazdaságtörténet messze legmagasabb hiánya lenne.
A Standard & Poor's hitelminősítő erre, és az ezzel járó eladósodásra hivatkozva - világpiaci hatású lépéssel - stabilról leminősítés lehetőségére utaló negatívra rontotta Nagy-Britannia, az euróövezeten kívüli legnagyobb EU-gazdaság, szuverén adóskockázati besorolásának kilátását. Ennek még pénteken is markáns devizapiaci kihatásai voltak, ám az S&P lépését nem elsősorban a font, hanem a dollár szenvedte meg: az euró pénteken már 1,40 dollár közelében járt a londoni bankközi piacon.
A Lombard Street Research nevű londoni gazdaságelemző ház pénteken kiadott elemzése ugyanakkor élesen bírálja, hogy a Standard & Poor's negatívra rontotta a brit adósbesorolás kilátását. A cég szerint ugyanis a magas deficitekkel járó brit és amerikai költekezés "az egyetlen módja a világgazdasági összeomlás megakadályozásának" egészen addig, amíg a hatalmas megtakarításokat felhalmozó országok el nem kezdik leépíteni megtakarítási feleslegeiket, felhajtóerőt adva ezzel a globális keresletnek.
Az S&P "a jelek szerint nem értette meg", hogy a globális kilábaláshoz ennek megtörténtéig szükség van az amerikai és a brit állami túlköltekezésre, áll a Lombard Street Research pénteki londoni elemzésében.