4p

A szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint az előző negyedévhez viszonyítva 0,2 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék.

Siralmas, rémes, elkeserítő

Vagyis a kedvező ipari adatok ellenére (lásd múlt heti cikkünket: Suppan: a magyar gazdaság kijöhetett a technikai recesszióból) sem sikerült legalább negyedéves alapon plusz értéket produkálnia a magyar gazdaságnak. Az adat már csak azért is fájó, mert a KSH - mint később látni fogjuk - jelentősen lefele módosította a második negyedéves adatokat, vagyis egy alacsonyabb értékhez képest sem tudtunk pluszt elérni.

Éves összevetésben a vártnál szintén jelentősen gyengébb adatokat tartalmaz a KSH gyorsbecslése, mely szerint a júliusi-szeptemberi időszakban a nyers adatok alapján 1,5 százalékkal, a szezonális és naptárhatásokkal szűrve 1,6 százalékkal esett vissza a hazai gazdaság teljesítménye.

Még a második negyedév is rosszabb lett

A KSH szerint a nemzetgazdaság ágazatainak mintegy fele stagnált. Az információ, kommunikáció, a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás és az építőipar nemzetgazdasági ág teljesítménye növekedett, ugyanakkor a GDP visszaesését jelentősen befolyásolta a mezőgazdaság teljesítménycsökkenése. Ráadásul az ezévi aszálykároknak köszönhetően korrigálni kellett a GDP 2. negyedévi adatát is, így a korábban közölt -1,1 százalékos visszaesést mutató szezonálisan és naptárhatással kiigazított éves adat -1,4-re, míg a negyedéves adat a korábbi -0,2 helyett -0,4-re változott.

A KSH megjegyzi, hogy a becslés korlátozott információs bázisra épül, így a végleges adatok a gyorsbecslésben közöltektől eltérhetnek.

Ideges forint

A forint idegesen reagált a gyenge adatra, egészen 286,1-ig ugrott meg az árfolyam az euróval szemben a GDP-adat publikálást követően, azóta azonban visszakorrigált 285,4-ig. A BUX szintén jelentős, 1,4 százalékos visszaesésben van, ugyanakkor itt egyedi, vállalati hírek befolyásolják inkább a kereskedést. Piaci pletykáknak köszönhetően ugyanis zuhan a Richter, miközben az OTP igen kiváló negyedéves jelentésének köszönhetően 1,5 százalékkal erősödik.

Ellentmondásos NGM-reakció

A Nemzetgazdasági Minisztérium közleményében "természetesen"  a nemzetközi trendekre hivatkozva magyarázza a bizonyítványt, ugyanakkor rövid közleményükben megjegyzik, hogy felhasználási oldalon a nettó export jelentett jelentős, növekedéshez való hozzájárulást. Vagyis az NGM közleménye szerint a nemzetközi trendek miatt kerülünk egyre nagyobb recesszióba, miközben a GDP összetevői közül CSAK a külföldi kereslet hat pozitívan a magyar gazdaság teljesítményére. Vagyis az összes többi terület, amire az NGM-nek lényegi befolyása van, mind negatív irányban járul hozzá gazdasági teljesítményünkhöz. A minisztérium hivatkozása már csak azért is sántít valahol, mivel a német gazdaság, amelyhez ezer szállal kötődik a magyar, a kedvező külkereskedelmi forgalomnak is köszönhetően 0,9 százalékkal nőtt éves szinten.

Csak a szlovákok

A régióban komoly csalódást okozott a cseh és a román gazdaság is, míg a szlovák gazdaság növekedése meghaladta a várakozásokat. A cseh gazdaság 0,3 százalékkal csökkent az előző negyedévhez képest, így már a negyedik negyedéve recesszióban van, az éves visszaesés 1,5 százalékra mélyült az előző negyedévi 1-ről. A román gazdaság 0,5 százalékkal zsugorodott az előző negyedévhez, valamint 0,6 százalékkal az egy évvel korábbihoz képest. Ugyanakkor az autóipar felfutásának köszönhetően a szlovák gazdaság 0,6 százalékkal nőtt egy negyedév, 2,2 százalékkal egy év alatt.

Suppan: a készletek leépítése tett be a GDP-nek

Suppan Gergely, a Takarékbank senior elemzője szerint a GDP felhasználási oldalán a háztartások fogyasztása visszaesést mutathatott, amit részben enyhíthetett a vendéglátás pozitív teljesítménye, a beruházások visszaesése pedig lényegesen mérséklődhetett, miközben a nettó export továbbra is pozitívan járult a gazdasági teljesítményhez. Vagyis Suppon szerint így a legnagyobb mértékben a készletek további leépítése húzhatta le a gazdaságot.

A negyedik negyedév a kiábrándító európai konjunktúramutatók alapján igen bizonytalan, így a Takarékbank visszavette idei GDP előrejelzését 1,2-1,3 százalékos visszaesésre. Mivel a gazdaság csak lassan lábalhat ki a recesszióból, jövőre mindössze 0,4 százalékos növekedésre számítanak. 2013-ban a fogyasztás és a beruházások 1-1 százalékkal csökkenhetnek, míg a nettó export a gyenge külső kereslet ellenére stabilan járulhat hozzá a növekedéshez az autóipari kapacitások fokozatos élénkülésének köszönhetően, vélekedik Suppan.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!