3p

Továbbra is zavart érzek az Erőben. Az eszközpiacok és az őket körülvevő konszenzus egyértelműen arra koncentrál ami az elmúlt évek nagy részében jellemző volt: lassú, de stabil növekedés, és extrém laza monetáris feltételek (nulla kamat+pénznyomtatás). Ennél jobb környezet nincs a kockázatos eszközöknek, ennek köszönhető az elmúlt évek szárnyalása szinte mindenben.

A helyzet azonban változóban van, s habár ez nem lenne önmagában veszélyes, az már sokkal inkább az, hogy erre a változásra érzésem szerint a piaci szereplők nincsenek felkészülve. Nagy az elbizakodottság, hiányzik a félelemérzet.

Eközben sorra jönnek a "meglepően" jó makroadatok. USA-ban évesített 3,6%-kal nőtt a gazdaság az utolsó negyedévben, ami igen tisztes adat, Nagy-Britanniában 3,2%-kal, ami 3 éve a legjobb eredmény, és Európa is kimászóban a recesszióból. Véleményem szerint eddig egy olyan gőzöshöz hasonlítottak a fejlett gazdaságok, amelybe lapátolták ész nélkül a szenet (monetáris politika), de egyben a fék is be volt húzva (fiskális politika), így inkább csak döcögött a mozdony. Most azonban egyre inkább abbahagyják a fékezést, és így a lokomotív meglepően magas sebességre kapcsolhat. Ez önmagában nem probléma, de mivel nem erre vannak árazva a piacok, ezért meglepetést okozhat.

Szintén fontos lehet, hogy a kormányzatok egyre inkább rákényszerülnek, hogy a tőke felől a munkavállalókhoz csoportosítsanak át jövedelmeket (lásd német minimálbér, magyar különadók, stb.), ami csökkenti a profitokat, viszont a fogyasztáson keresztül fellendíti a gazdaságot. Mivel jár mindez? Gyorsabb növekedéssel, magasabb inflációval, és alacsonyabb profitokkal. Valamint magasabb kamatszinttel is. Ez a kombináció jó a lakosságnak, jó az államoknak, de nem jó a részvénybefektetőknek, nem jó a kötvénybefektetőknek. Mivel amúgy is fontos, hogy a megtakarítóktól az adósok felé csoportosítsanak át vagyont, ezért ezt a folyamat a gazdaságpolitikusok vélhetően nem elleneznék - mindaddig amíg a fellendülést nem veszélyezteti.

USA-ban öt éve tart a bikapiac, és úgy vélem semmi meglepő nem lenne abban, ha a következő 1-2 évben csapkodós oldalazás / lecsúszás lenne jellemző. A legfontosabb figyelendő instrumentumok most a fejlett kötvények (Bund, US Treasury), amelyek egyértelműen gyorsuló gazdasági növekedést és/vagy inflációs veszélyt áraznak. Amennyiben ez a folyamat tovább tart, akkor az nehézségeket jelent a részvényeknek, és egyéb kockázatos eszközöknek. Úgy vélem 2014 korántsem lesz olyan egyértelműen trendelő, mint 2013 volt. Lehet, hogy ismét "cash is king"?  

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!