A forint erősödése döntő
A pénteki inflációs adatok üzenete az, hogy az áremelkedés üteme csökkeni kezdett, vagyis egy trendfordulóhoz értünk el - jelentette ki Barcza György, a K&H Bank elemzője. A múlt hónapban az infláció éves alapon 6,9 százalék volt, aminek a mérséklődése látszott már korábban a nagykereskedelmi adatokból. A KSH közleménye szerint a fogyasztói árak júniusban 0,1 százalékkal emelkedtek májushoz képest, és 6,7 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet.
Világos volt, hogy az élelmiszerárak emelkedése kezd kifulladni, mondta Barcza György. A KSH közlése szerint egy hónap alatt az élelmiszerek árai 0,4 százalékkal csökkentek, az idényáras élelmiszerek ára 9,9 százalékkal lett alacsonyabb.
A számok alapján egyelőre azon a pályán van az infláció, amit legutóbb a Magyar Nemzeti Bank is meghatározott. Ha júniusban nem lett volna élelmiszer és üzemanyag áremelekdés, ami júniusban már viszonylag alacsony volt -, akkor sokkal nagyobb mértékben csökkenhetett volna az infláció. De ezt leszámítva elindultunk egy csökkenő pályán, véli Barcza György.
A korábbi évek tapasztalatiból tudjuk, hogy az iparcikkek árának alakulásában döntő szerepet játszik a forint árfolyama, és az inflációs kosárnak ez a termékcsoport adja körülbelül a negyedét. Aminek van másodlagos hatása is, hiszen a szolgáltatások ára is hasonul az iparcikkek ármozgásához. Ez a két hatás júniusban mintegy 1 százalékos árcsökkenést eredményezett. Épp ezért kijelenthető, hogy a mostani forint/euró árfolyam mellett kényelmesen teljesíthető az MNB hosszútávú inflációs célja.
Meglepően jó adatokA júniusi inflációs adat mindenképp meglepetés, sokkal jobban alakult, mint ahogy korábban várhattuk – mondta el kérdésünkre Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője. Egyértelműen lefelé mutató hatása volt az úgynevezett idényáras élelmiszerek árának alakulása. Részben már segített a forinterősödés is, aminek azonban a pozitív hatása a következő hónapokban lesz majd igazán érezhető.
Suppan Gergely szerint is az infláció kapcsán trendfordulóhoz érkeztünk. Ebből a szempontból kulcsfontosságú lehet az augusztusi inflációs jelentés az MNB-től. Addig azonban még tetemes olajár emelkedéssel számolhatunk, viszont az erősödő forint miatt ennek hatása csak mérsékelten fog jelentkezni. A szakértő szerint ha a makrogazdasági folyamatok nem változnak, akkor novemberben akár javítani is lehet majd az inflációs prognózison.
Az elemző úgy látja, a trendforduló akkor lesz teljes, ha elérkezik a jegybanki alapkamat csökkenésének ideje. Eddig hónapról hónapra romlottak az inflációs kilátások, de ősztől remélhetőleg fokozatosan javulnak az előrejelzések.
A mostani helyzet még nem vezethet azonnali kamatcsökkentéshez – jelentett ki Suppan Gergely. Meg kell várni, hogy a forinterősödés tartós lesz-e. Az MNB még kényelmesen kivárhat, és nem eshet át a ló túloldalára, és az első kamatcsökkenésre szeptemberig és októberig lehet várni.
A KSH óvatosÉrdekesség, hogy a KSH sokkal óvatosabb a ma publikált számok láttán, mint az elemzők. Mináry Borbála, a KSH főosztályvezető-helyettese a távirati irodának azt mondta: "Nem hívnám trendfordulónak, nincs szó gyökeres változásról az élelmiszerek áralakulásában" - mondta, hozzátéve, hogy az idényáras élelmiszereknél nem szokatlan ez a nyári hatás. Megjegyezte, hogy csak az idényáras cikkek ára csökkent, a többi élelmiszer drágult az előző hónaphoz képest. Az üzemanyagárak emelkedését júniusban már fékezte a forint erős árfolyama, júliusban pedig megállította - emelte ki Mináry Borbála.
Varga M István