A KSH előzetes adatai szerint 4,4 százalékkal nőtt a kiskereskedelmünk éves összevetésben novemberben, ami több, mint hét éves csúcs. Utoljára a gazdaságpolitikusaink ugyanis a 2006-os országgyűlési választásokra készülve futották fel úgy a lakossági fogyasztás bővülését, mint amit most láthattunk. Akkor hatalmas költségvetési hiányból finanszírozva az év első felében még 5 százalék körüli bővülést láthattunk a kiskereskedelmi egységekben. Aztán jött a 2006 nyarán bejelentett "Nem kell félni, nem fog fájni" Gyurcsány-csomag, majd a 2008 őszén kitört válság összességében hét szűk esztendőt hozott a kiskereskedelem számára.
Úgy tűnik, hogy ennek a szűk időszaknak eljött a vége, és ismét az országgyűlési választásokhoz közelítve meghozott gazdaságpolitikai lépéseknek köszönhetően újra masszív emelkedést láthatunk. Legalábbis, ami az előző évi összevetéseket illeti, hiszen a GDP-adatok alapján 2013 szeptember végén még mindig 11 százalékkal maradt el háztartások fogyasztása a 2006-os képest, és az MNB előrejelzése szerint 2015-ig még nem fogjuk elérni az az utolsó "békeév" szintjét.
De visszatérve az éves összevetésű adatokhoz, a lakossági fogyasztás felfutása nem igazán meglepetés. Egyrészt szinte minden országgyűlési választás előtt kimutatható a fogyasztói bizalom fellendülése, amire már tavaly év elején "Orbánéknak könnyebb lesz - mostantól egyre optimistábbak vagyunk" cikkünkben rámutattunk, és amely év végére be is következett. A nagyobb bizalom a pénztárcák megnyitásával pedig erős korrelációt mutat.
Persze a kormány is mindent megtett, hogy a fogyasztás irányába terelje a lakosságot. A rezsicsökkentések miatt több jövedelem áll a háztartások részére, ráadásul szemben az egykulcsos adó bevezetésével, most elsősorban azoknál a szegényebb rétegeknél, akik a rendelkezésre álló jövedelmük jelentős részét elköltik. Ez most már szemmel láthatóan megjelent a statisztikában is, amit decemberben a kiskereskedőket tömörítő szervezetek is megerősítettek.
Szintén a fogyasztás irányába terelte a lakosságot a betéti kamatok összeesése, illetve a kamatjövedelmekre augusztustól kivetett egészségügyi hozzájárulás. Ilyen feltételek mellett ugyanis kevésbé éri meg megtakarítani, felértékelődik a jelenbeli fogyasztás. A bankokból kiáramló megtakarítások, illetve a jegybanki pénzpumpa pedig önti a pénzt a gazdaságba, ami tankönyvszerűen vagy a növekedésben, vagy az inflációban fog lecsapódni.
A mostani növekedésnél arról sem szabad elfeledkezni, hogy 2012 végén valósággal beszakadt a fogyasztás, októberben, novemberben 4,1-4,2 százalékos éves visszaesést láttunk, tehát a mostani növekedés ehhez a visszazuhant szinthez képesti változást mutatja.
Ha a mostani növekedés részleteit nézzük, akkor annak szerkezete igen jónak mondható, hiszen mind a három jelentősebb termékcsoport esetén masszív növekedést látunk. Az élelmiszerek 4,5 százalékos megugrása az alacsonyabb jövedelmi rétegek masszívabb keresletére utal, míg a nem élelmiszer termékek 4,8 százalékos bővülése azt mutatja, immár a lakosság egyre jelentősebb része gondolja úgy, megengedheti magának az elromlott hűtőgépek cseréjét, amire 2012 tavaszán Varga Mihály utalt.
mfor.hu