3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Részleteiben csak pénteken ismerteti a kormány az Új Széchenyi Terv (ÚSZT) első pályázatait, azonban arról már a szerdai kormányülésen döntés született, hogy gyorsabbá és egyszerűbbé tennék a pályázati rendszert - jelentette be a kormányszóvivői tájékoztatón Navracsics Tibor. Mfor.hu-háttér.

Immár hivatalosnak tekinthető, hogy a kormány két nap múlva a nyilvánosság elé áll az ÚSZT első konkrét pályázataival, hiszen Navracsics Tibor is megerősítette a pénteki esemény hírét. A konkrét pályázatok egyelőre titkosak, azt azonban már tudni lehet, hogy az egyik legfontosabb szempont az egyszerűbb és gyorsabb pályázás lesz.

Egyfordulós pályázatok

A kormány szerdai ülésén megtárgyalta Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter előterjesztését, melynek köszönhetően egyszerűbben és gyorsabban lehet majd lebonyolítani az ÚSZT pályázatait - jelentette be Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes. Hozzátette: pénteken a kormány meghirdeti a pályázatokat, melyek célja a versenyképesség javítása és a foglalkoztatottság bővítése.

A ma elfogadott rendelet áttekinti az uniós forrásokat, illetve a beadható pályázatok eljárási módját - hangzott el a kormányszóvivői tájékoztatón. Navracsics Tibor kiemelte: eddig különböző jogszabályokban rögzítették az eljárásokat, ezt a kormány most egy egységes formába tenné, amivel áttekinthetőbb és gyorsabb lesz a pályázás.

"Az eddigi kétfordulós rendszer mellett az ÚSZT esetében a kormány bevezeti az egyfordulós pályázati rendszert, emellett egyszerűsödik a pályázatok elbírálása" - emelte ki Navracsics. Mindezek mellett a tervek szerint publikus általános szerződési feltételeket tesz majd közzé a kormány, így a pályázók előre tudni fogják, milyen szerződési feltételeket vállalnak.

"Reményeink szerint azzal, hogy felgyorsítjuk az elbírálást, erősebb lökést tudunk majd adni a magyar gazdaságnak" - tette hozzá a miniszterelnök-helyettes.

2000 milliárdot várnak

Orbán Viktorék még tavaly nyáron jelentették be az Új Széchenyi Terv indulását, azóta lezajlott a szakmai konzultáció az iparágak szereplőivel, illetve megtörtént a részletek kidolgozása. A Világgazdaság úgy értesült, hogy pénteken az első körben 60-100 konkrét pályázatot írnak ki, a részletek azonban egyelőre titkosak.

December végén Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter arról beszélt, hogy a terv keretében kétezer milliárd forint áramolhat a gazdaságba, aminek segítségével tíz százalékkal emelhetik meg a foglalkoztatási rátát. Tavaly nyáron a kormány még arról beszélt, hogy nagyjából ezermilliárd forintnyi uniós forrás van a következő három évben a programra, mindezek mellé valószínűleg még egyszer ennyi magántőkét várnak.

A terv részleteiről egyelőre annyit lehet tudni, hogy a kis- és közepes vállalatok lehetnek a legnagyobb nyertesei. A MAPI Magyar Fejlesztési Iroda információi szerint ugyanis az ezermilliárdos uniós forrás felét számukra különítené el a kormány. Emellett a deklarált tervek szerint a KKV-k minden kiírásban előnyt élveznek majd: plusz pontszámmal, magasabb elérhető támogatási mértékkel igyekeznek majd fejlesztésre ösztönözni őket.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!