Mint ahogy az mfor.hu korábban már arról beszámolt, januártól az EU valamennyi országára érvényes új tevékenységi ágazati osztályozási rendszer (TEÁOR) lépett hatályba, amely sok korábbi számot átsorolt. A felvezetés megtörténtéről meggyőződhetünk a www.e-cegjegyzek.hu honlapon, és érdeklődhetünk a KSH-nál is.
A TEÁOR- és szakmakód-jegyzék változásával kapcsolatban a részletes tájékoztató és a teljes fordítókulcs a www.apeh.hu honlapról a KSH honlapjára mutató linkről indulva, vagy közvetlenül a www.ksh.hu Szolgáltatások/Osztályozások (SZJA, TEÁOR, stb.) menüpontjából tölthető le.
Szerencsés esetben azonban a régi TEÁOR-számok automatikusan átforgathatók voltak, ezeket már többnyire átvezették az érintett hivatalok.
350 ezer adóalanynak azonban magának kell elvégeznie az átsorolást, mivel azt sem az APEH, sem a Cégbíróság nem tette meg helyettük. Nekik az eredeti elképzelések szerint július elsejéig kellett volna átkódolniuk, ezt a határidőt azonban most december 31-re módosította a kormány. Így sokan mentesülnek az 500 ezer forintot is elérő mulasztási bírság megfizetése alól. A mostani lépés tehát megfelel annak a kormányzati célnak, amely csökkenteni kívánja a vállalkozók adminisztratív terheit.
Az időpont kitolására azért volt szükség, mert kiderült, hogy az eredeti határidő a vállalkozók jelentős hányada számára nem tartható, közölte Bajnai Gordon nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter a kis- és középvállalkozói érdekképviseletekkel folytatott tárgyalások után.
A megbeszélést követően Draskovics Tibor igazságügyi és rendészeti miniszter arról számolt be, hogy az átkódolási kötelezettséget a társaságok esetében tárcaszintű rendelet rögzíti, amelynek azonnali módosításával a határidő az év végéig kitolódik. Az egyéni vállalkozóknál a TEÁOR-átsorolást törvény szabályozza, a parlamenti nyáriszünet miatt azonban hasonló értelmű módosító javaslatot legkorábban szeptemberben lehet benyújtani.
Annak érdekében, hogy utóbbi csoportot se érje joghátrány az eredeti határidő elmulasztása miatt, a törvénymódosítás visszamenőleges hatályú lesz. Szűcs György, az Ipartestületek Országos Szövetségének (IPOSZ) elnöke örömét fejezte ki a probléma gyors és hatékony rendezése miatt.