Az új lehetőség két hét alatt, minimális adminisztrációval elérhető, és minden vállalkozás számára húsz kilométeren belül, 900 település több mint 1500 bankfiókjában igényelhető, hangzott el az átadás alkalmából tartott budapesti sajtótájékoztatón. Új elem, hogy a jövőben interneten keresztül is lehet igényelni a hitelt.
Demján: Beruházási hitelre is szükség van
Demján Sándor, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) ügyvezető elnöke szerint a Széchenyi Kártya mellett, annak eredményeire építkezve új fejlesztésösztönző eszközökre is szükség van. Tárgyalások folynak például egy beruházási hitel létrehozásáról, amely a JEREMIE Mikrohitel és az MFB Kisvállalkozói Hitel kombinációjaként a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium támogatásával jön majd létre.
A megemelt összegű Mikrohitel jó alapot szolgáltat a jellemzően öt- és ötvenmillió forint közötti hitelhez, melyet a megbízható Széchenyi Kártyások ingatlanfedezet nélkül is megkaphatnak. Ez a beruházási hitel tíz éves futamidejű és alacsony kamatozású lesz. Az új hiteltípust a Széchenyi Kártyához hasonlóan a területi kereskedelmi és iparkamarák, valamint a VOSZ irodahálózatában lehet majd igényelni, várhatóan 2009 tavaszától.
Meg kell tartani a tőkét
Demján beszédében arra biztatta a vállalkozókat, hogy a hitelválság nyomán kialakult bizonytalan gazdasági környezetben tanuljanak meg gyorsan reagálni a fejleményekre, törekedjenek tőkéjük megtartására, ne ódzkodjanak cégek, tevékenységek megszüntetésétől vagy a források átcsoportosításától, ha a helyzet úgy kívánja. Szerinte a hazai kis- és középvállalkozóknak többet és bátrabban kellene társulniuk, így könnyebben átvészelhetnék a jelenlegi válságot.
Az elnök hozzátette: a mostani gazdasági helyzetben a legfontosabb cél, hogy az ország fizetőképessége megmaradjon. Szerinte nincs itt az ideje reálbéremelkedésről és adócsökkentésről beszélni.
Veres: A pénzünk biztonságban van
Veres János pénzügyminiszter hangsúlyozta, hogy "Magyarországon valamennyi személy és vállalkozás pénze biztonságban van." A tárcavezető ezt azzal kapcsolatban mondta el, hogy az amerikai hitelválság immár Európában, így hazánkban is érezteti hatását, ezért tegnaptól teljes védettséget élveznek a magyar bankbetétek is. A kormány azt javasolja, hogy az Országos Betétbiztosítási Alap (OBA) által biztosított összeghatárt a jelenlegi hatmillió forintról 13 millió forintra emeljék, és töröljék el a tíz százalékos önrészt is - közölte szerdán a pénzügyminiszter. Reményei szerint a parlament már hétfőn dönt a javaslatról, így egy héttel később kihirdethetik a jogszabályt. Veres János az ünnepségen hozzátette, hogy 13 millió forint felett a kormány vállalja a garanciát.
A pénzügyminiszter kiemelte: a kabinet a hiánycsökkentés mellett a kkv-k versenyképességének növelését tartja a legfontosabbnak, szerinte minden elérhető forrást ezen célok megvalósítására kell fordítani.
Közelítsen a jegybankihoz a kamat
Burány Sándor, a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium államtitkára elmondta, hogy a hitelválság természetesen a kártyatulajdonosokra is kihat, előfordulhat, hogy egyesek számára a támogatott hiteleksem bizonyulnak elég jó konstrukciónak. Ezért fontosnak tartja, hogy a kedvező kölcsönök kamata megközelítse, vagy akár érje el a jegybanki alapkamatot.
Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy a kis- és középvállalkozói szektor jelentős gazdasági terhet hordoz, és szükséges támogatásuk a piacon maradáshoz. Fontosnak nevezte a Széchenyi Kártya továbbfejlesztését, a futamidő meghosszabbítását, illetve a beruházási hitel lehetőségének megteremtését.
Krisán László, a Széchenyi Kártya 2 megalkotásában is részt vevő KA-VOSZ Zrt. vezérigazgatója szerint a kedvezményes hitelezés beindulása óta eltelt hat évben a százezer Széchenyi Kártyás mintegy 550 milliárd forintot kapott vállalkozása fejlesztésére. Véleménye szerint a konstrukció megszületésének és elterjedésének legfontosabb eredménye, hogy értelmetlenné vált és megszűnt a cégek közötti uzsorakamat.
Fokasz Oresztész