Új dohányipari különadó bevezetését javasolja a kormány, az egészségre különösen káros dohánytípusokat, például a mentolos cigarettát, 2016. január 1-jétől szálanként négy forint adóteherrel sújtanák - közölte Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter.
Noha a miniszter azt hangsúlyozta, hogy a lépés azért szükséges, mert így szeretnék az embereket eltántorítani a dohányzástól, a döntés háttérben minden bizonnyal szerepet játszik az is, hogy a kormány bevételeket szeretne látni a dohányipari cégektől. Lázár János a tájékoztatón egyébként azt hangsúlyozta, a kormány minden eszközzel próbálja növelni a dohányipar terheit, hogy csökkenjen a dohányzás Magyarországon. Az új adónem bevezetéséről - a dohányipar sávos egészségügyi különadója helyett - zajlanak az egyeztetések az Európai Bizottsággal (EB) – közölte a miniszter.
A tavaly bejelentett egészségügyi különadó a nyáron "vérzett el", miután az EU vizsgálatát követően fel kellett függeszteni. A bizottság aggályát az váltotta ki, hogy a meredeken progresszív kulcsokat alkalmazó terhek szelektív előnyt biztosítanak versenytársaikkal szemben azoknak a vállalatoknak, amelyek árbevétele alacsony, és ez tiltott állami támogatásnak minősülhet.
Az egészségügyi hozzájárulásról szóló törvény februárban lépett hatályba. Ennek értelmében a dohánytermékekkel kereskedő cégeknek
- 30 millió és 30 milliárd forint közötti árbevétel esetén 0,2 százalék,
- 30 és 60 milliárd között 2,5 százalék,
- 60 milliárd fölött pedig 4,5 terhet kellett volna befizetni az államkasszába.
Az EU intézkedése folytán a dohánygyárakat érintő adó esetében azonban 11-12 milliárd forint körüli összeg esett ki a büdzséből, Varga Mihály korábban azt nyilatkozta, hogy az egészségügyi hozzájárulás és az élelmiszer felügyeleti díj 35-40 milliárd forint kiesést jelent a költségvetés számára.
Más kérdés, hogy többször elhangzott az is, a kormány nem szívesen mondana le erről a pénzről, hiszen a gazdasági miniszter is azt hangsúlyozta, egyeztetni kívánnak Brüsszellel. Pankucsi Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium adóügyekért felelős helyettes államtitkára is ezt nyilatkozta korábban: Magyarország szeretné megvédeni a dohányipari egészségügyi hozzájárulást. Ráadásul az eredetileg egy évre tervezett különadót a kormány ki akarta terjeszteni, májusban Lázár János azt közölte, hogy a dohányipari cégektől nem csak idén, de jövőre is az egészségügyi hozzájárulás megfizetését várja a kormány, sőt 2016-tól a sarcot minden évben kivetik.
A Lázár János által csütörtökön bejelentett szálankénti 4 forintos teher elvileg nem sérti a versenysemlegességet, így jó eséllyel uniós áldást fog kapni a magyar kormány döntése, mert egyébként a fizetési kötelezettséget biztosító közleményben azt írták, hogy a bizottság üdvözli a dohányzás visszaszorítására irányuló tagállami intézkedéseket.
A helyzet paradoxonja az is, hogy a már említett 4 forintos adóval a költségvetés még jobban is járna, mint az év elején életbe lépett egészségügyi hozzájárulással. A NAV héten közölte a jövedéki statisztikákat, amely szerint cigaretta, szivar és szivarka termékekből közel 8 ezer millió darab (7973,23) került szabad forgalomba. Ez pedig közel 32 milliárd forint bevétel kellene, hogy "hozzon a konyhára".
Mit jelent mindez a fogyasztónak?
A jelenlegi 19 darabos dobozokat figyelembe véve a szálanként 4 forint újabb adóteher egy-egy csomag cigire nettó 76 forintot jelent. Bár a jogszabály tervezet szövege nem ismert, feltételezhetjük, hogy a jövedéki adókhoz hasonlóan kerülne ez is a termékek árába, vagyis erre a szálankénti 4 forintos értékre rakódna még áfa is. Így egy doboz 19 szálat tartalmazó cigarettát már bruttó 96,5 forint terhelne.
A jelenleg kapható legolcsóbb, 800 forint alatti termékeknél ez 12 százaléknál magasabb áremelést jelentene. Ráadásul az új lélektani határ 900 forintra tolódna fel, ez alatt már csak a leggyengébb minőségű dohánytermékeket fogják kínálni a trafikok. A nagy tömegben fogyasztott, jelenlegi 900-950 forintos ársávban lévő cigaretták pedig szinte kivétel nélkül az 1000 forint feletti kategóriába kerülhetnek jövőre át.
Igaz, a kormány eddig sem bánt kesztyűs kézzel a dohánygyárakkal, illetve a káros szenvedélyt folytatókkal, hiszen az utóbbi időben folyamatosan emelkedtek az árak. Ennek hátterében különböző okok álltak, amelyek között a trafikosok kedvezőbb helyzetbe hozása mellett a már említett egészségügyi hozzájárulás bevezetése, illetve a legutóbb áprilisban megemelt jövedéki adó állhat.
mfor.hu