2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A cseh kormány csütörtöki ülésén változatlan formában újra elfogadta az adóemeléseket tartalmazó reformcsomagot, s annak képviselőházi jóváhagyását ezúttal összeköti a bizalmi szavazással.

A prágai sajtó szerint a Cseh Köztársaság húszéves fennállása alatt ez az első eset, hogy a kormány egy törvény elfogadásától teszi függővé további sorsát. A Petr Necas vezette hárompárti koalíciós kormány azért kényszerült erre a lépésre, mert a parlament a reformcsomagot egyszer már elutasította.

Az ellenzékhez a legerősebb kormánypárt, a Polgári Demokrata Párt (ODS) hat képviselője is csatlakozott, akik számára elfogadhatatlan, hogy a jövő évtől kezdve a kedvezményes áfa 14 százalékról 15 százalékra, a normál áfa pedig 20 százalékról 21 százalékra emelkedne. A kormánynak szüksége van a törvényre, mert a jövő évi költségvetés tervezetét ennek alapján állították össze. Az adósávok módosításán kívül a tervezet az úgynevezett szolidaritási adó kiszabását is tartalmazza, miszerint a 100 ezer korona havi átlagjövedelemmel rendelkezők hétszázalékos többletadót fizetnének.

Miután formálisan új törvényjavaslatról van szó, azt az alsóház és a felsőház újra megvitatja, s a végső szavazásra csak két-három hónap múlva kerül sor. A vita során lehetőség nyílik a javaslat módosítására is.

Necas szerda este azt mondta, lát lehetőségeket a tervezet "apróbb módosítására", de kizárólag koalíciós megegyezés alapján. A miniszterelnök szerint a most folyó vita mintegy 15 milliárd koronás tételt érint.

Miroslav Kalousek pénzügyminiszter szerint viszont csak minimális változásra van lehetőség, mert máskülönben nem lehet biztosítani, hogy a jövő évi költségvetési hiány a bruttó hazai termék (GDP) három százaléka alá kerüljön.

Petr Necas miniszterelnök az utóbbi hetekben több ízben is nyíltan azt hangoztatta, hogy a reformcsomagot kulcsfontosságúnak tartja, s ha azt a parlament elutasítja, lemond hivataláról, ami egyben a kormány bukását is jelentené.

A koalícióban kirobbant viták miatt a kormányoldal a szintén sokat vitatott egyházi kárpótlási törvényjavaslatról szóló döntést is későbbre halasztotta.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!