A "V" alakú gazdasági visszapattanás "híveinek" legfőbb ütőkártyája, hogy az USA-ban az első negyedévben igen drasztikusan csökkentek a készletek. Ez pedig általában a recesszió végét jelzi: a cégek újra termelni kezdenek a raktárak kiürülése után, ami növekedést generál. Fontos kiemelni, hogy az elmúlt harminc év összes recessziója esetében jó indikátornak bizonyult a készlet-ciklus mutatója.
A másik ok, ami miatt a tőzsdéken a V-recesszió kezdett beárazódni, nem más, mint az amerikai bankszektor vártnál jobb teljesítménye. Ez pedig a hitelezés megindulását vetíti előre, ami az újra felgyorsuló fogyasztásban mutatkozna meg. Utóbbi pedig az amerikai GDP motorja, több mint hetven százalékos a részesedése a GDP-bővülésben, így kulcskérdés a gazdaság növekedésének megindításában. Ezek tehát az érvek, amelyek fundamentális oldalról is alátámasztották a részvénypiaci rally-t, a márciusban tapasztalható technikai túladottságon túl, magyarázta Tapaszti Attila.
Nem a szokásos visszaesésben vagyunk
A teljes képhez viszont szükséges megvizsgálni az ellenérveket. A készletek leépülésének előrejelző szerepe valóban nagyon meggyőző normál recesszió esetén. A jelenlegi recesszió azonban cseppet sem nevezhető normál visszaesésnek, sokkal inkább egy erőteljes "deleverage" ciklusnak, tette hozzá Tapaszti.
Az USA-ban mind a lakosság, mind az állam drasztikusan eladósodott az elmúlt évtizedekben. Ez a gazdaságban rejlő szignifikáns tőkeáttétel jelentős kockázatokat hordoz, és még közel sem tért vissza az adósság szintje a hosszabb távon stabilan fenntartható zónába. Így pedig egy újabb hitelre alapozott fogyasztási boom, egy újabb nagy összeomlás alapjait teheti le. A fiskális csomagok finanszírozás pedig egyértelműen tovább növeli az amerikai eladósodottságot, aminek finanszírozása később emelkedő adókat vonhat maga után. Ez pedig ismételten csökkenti a V alakú recesszió esélyét az adóemelések növekedés-visszafogó hatásai miatt.
Ami a lakosságot illeti, a megtakarítások szintje még mindig nem éri el a felét sem a historikus átlagnak, így egyáltalán nem biztos, hogy egy újabb, erős fogyasztásban bekövetkező dinamizálódás kedvező hírként lenne értelmezhető hosszabb távon. Ráadásul a 30-as években, a New Deal során megkezdett fiskális intervenciók idején az USA nettó hitelezői pozícióban volt, most pedig ez közel sem igaz, ami eddig soha nem látott vizekre való hajózást jelent a kormányzati beavatkozások tekintetében, figyelmeztet Tapaszti Attila.
Óvatos befektetői magatartás ajánlott
A fiskális és monetáris intézkedések hatása tehát már érezhető, a monetáris transzmisszió is működni kezdett, miután a pénzügyi szektorba is visszatérni látszik az élet. (Ezt jól mutatja a Libor-OIS és TED spread csökkenése, amely a pénzpiaci feszültség mérőszáma.) Ez a jelenlegi emelkedést bizonyos fokig verifikálta, de újabb csalódások sajnos könnyen kódolva lehetnek a rendszerben.
Az "L" alakú visszaesés esélye tényleg jelentősen csökkent, de – hogy betűkkel írjuk le a potenciális gazdasági pályákat - az "U" vagy a "W" alak még nagyon könnyen megvalósulhat. A várakozásokban pedig sokkal könnyebben következhet be változás, mint magában a fundamentumokban, ezért a gyors és heves irányváltások ilyen bizonytalan környezetben nem szokatlanok. Így az óvatos, megfontolt befektetői magatartás most még az átlagosnál is fontosabb, mondta el Tapaszti Attila.
VMI
Menedzsment Fórum