3p

Ahhoz, hogy Magyarországon, illetve a világban a jelenlegi gazdasági válság leküzdhető legyen, a globális és a lokális nézőpontot ötvöző, úgynevezett glokális gondolkodásra van szükség - hangoztatta Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke, a Fenntartható Fejlődési Tanács vezetője csütörtökön Budapesten, egy szakmai tanácskozáson.

A szakértők a Magyar Tudományos Akadémián vitatták meg, hogy mik lehetnek a fenntartható fejlődés irányai, illetve milyen utak vezethetnek ki a jelenlegi gazdasági válságból.

Szili Katalin rámutatott: nem lehet csak a verseny és a profit az elsődleges cél, hanem a globális problémákat és a helyi viszonyokat egységes rendszerben kell szemlélni, és ennek megfelelő glokális válaszokat kell a felmerülő kérdésekre adni.

Jelezte: Magyarországon ennek egyik lehetőségét adja majd az a fenntarthatósági jelentés, amely várhatóan az őszre készül el, és kerül az Országgyűlés elé. Ez az összegzés a jelenlegi helyzetből kiindulva próbálja felvázolni azt a képet, amelyet Magyarország mutat majd 2030 és 2035 között.

Az Országgyűlés elnöke szerint ahhoz, hogy a válságon sikerrel úrrá lehessen lenni, erkölcsi megújulásra van szükség.

László Ervin, a Budapest Klub Alapítvány elnöke arról beszélt, hogy a jelenlegi válság nem új keletű, legalább 200 éve kezdődött, és a krízis egyre növekedett, és most jutott el a "kirobbanási ponthoz".

Rámutatott: bolygónk energia szempontjából nyitott rendszer, míg az anyagiság szempontjából zárt, ezt kell figyelembe venni a válság kezelése során. A válságkezelésre igen rövid idő, mindössze 4-5 év áll az emberiség rendelkezésére, mivel ezt követően visszafordíthatatlanná válhatnak a folyamatok.

Asztalos László, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) Felügyeleti Tanácsának elnökhelyettese arról beszélt, hogy a globális válság a pénzügyi szektorból indult, de ez orvosolható. Ugyanakkor felveti annak a szükségességét, hogy a pénzügyi folyamatokat újra kell gondolni a világban, mivel a harmadik ipari forradalom, azaz a digitalizáció mindenkit mindenkivel összekötött nemcsak személyesen, hanem gazdaságilag is.

Kuncze Gábor SZDSZ-es képviselő a magyarországi helyzetet elemezve arra a következtetésre jutott, hogy a jelenlegi gazdasági válság kényszer és lehetőség is az ország számára. Kényszer a tekintetben, hogy azokat az elmaradt gazdasági lépéseket, amelyeket korábban nem tettek meg az ország vezetői, most megtegyék. Ezek megtételét követően pedig Magyarország új gazdasági lehetőségek kapujába kerül.

A honatya szerint ugyanakkor elkerülhetetlen, hogy az ország jövőjével kapcsolatban alapvető kérdésekben konszenzus jöjjön létre.

Németh Tamás, a Magyar Tudományos Akadémia főtitkára az MTI-nek elmondta: a fenntarthatóság lényegében azt jelenti, hogy a dolgokat át kell gondolni, és egyebek között "zöldebb" beruházásokat kell kivitelezni. Rámutatott: a mezőgazdaságnak például jó esélyei vannak arra, hogy a válságból profitáljon. Előtérbe kerülhet ugyanis az egészséges élelmiszerek fogyasztása, valamint a regionális termelés. Magyarországnak ugyanis két jelentős erőforrása van, ami a fenntarthatóságot biztosíthatja: ez a termőföld és a víz, ezekre kell koncentrálni.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!