3p

2012. január 1-től a SZÉP-Kártya felváltotta a legelterjedtebb utalványokat, az adható keret pedig 450 ezerre emelkedett a korábbi 300 ezer forintról.

A SZÉP-kártya három alszámlával rendelkezik: az évi 225 ezer forintos szálláshely alszámlával, a 150 ezer forintos vendéglátás és 75 ezer forint rekreációs alszámlával, melyek külön kerülnek feltöltésre, viszont a munkavállalónak lehetősége van arra is a felhasználása során, hogy mindhárom alszámláról szálláshelyre költsön. A munkavállaló szempontjából ez a széleskörű felhasználhatóság jelentős előnyként említhető, és külön kiemelendő az is, hogy a keret a feltöltést követő év végéig költhető el, tehát a most kapott összegek jövő év végéig állnak rendelkezésre. Az pedig, hogy mindhárom alszámláról lehet szálláshelyre költeni, azért különösen fontos, mert a belföldi turizmust erősítheti, amire pedig nagy szükség van.

Még mindig kedvezőbb, mint a bérben történő emelés

Vámosi-Nagy Szabolcs, adószakértő az mfor.hu megkeresésére úgy nyilatkozott, hogy bár az idei évtől kezdve már drágább lesz a béren kívüli juttatás, hiszen a korábbi 19 százalék helyett már közel 31 százalékos az adóteher, még mindig olcsóbb marad a munkaadók számára, mintha bérben adnák oda ugyanazt az összeget a munkavállalónak.

A béren kívüli juttatások után az összeg 1,19-szerese után kell fizetni ugyanis a 16 százalékos személyi jövedelemadót, és ami újnak számít, hogy ezentúl 10 százalékos egészségügyi hozzájárulást (eho) is fizetni kell. 500 ezer forintos összeghatár felett pedig már 27 százalékos eho kötelezettség terheli a munkaadót. 

Az elfogadóhelyek számára szintén előnyös az  új rendszer, hiszen költségként mindössze 1,5 százalékot kell elszámolniuk, a korábbi 3-6 százalék közötti arány helyett.

Át kell gondolni a lehetőségeket

Az adószakértő úgy véli, a gazdaságilag válságos időkben különösen nagy szerepet kapnak a kedvezményes lehetőségek, ezért azt javasolja a munkaadóknak, hogy amennyiben van keret béremelésre, akkor mindenképpen érdemesebb a béren kívüli juttatások irányába elmozdulni. Vámosi szerint jó, ha ekkor a munkaadó leül a dolgozójával átbeszélni a lehetőségeket, és vele együtt hozza meg a munkavállaló számára is optimális döntést. "Én minden tekintetben támogatom a kártya használatát, ha van pénz béremelésre" - hangsúlyozta Vámosi-Nagy Szabolcs.

Az új rendszer fehéríti a gazdaságot is

Az új, kártyaalapú rendszer nemcsak egyszerűen a jövőt jelenti, mely az elektronikus pénzhasználat lesz, de fontos szempont az is, hogy az így elköltött pénzt nem lehet eltitkolni. "A GDP 20-25 százalékának megfelelő összegnagyság nem adózik hazánkban, a vendéglátásban működő cégek 40 százaléka pedig a beszámolók alapján veszteségesen működik. Így a béren kívüli juttatások új rendszere a gazdaság fehéredéséhez is hozzájárulhat" - nyilatkozta az adószakértő.

A SZÉP-kártya jövőével kapcsolatban az adószakértő úgy véli, hogy lehet annyira kedvelt és sikeres, mint a korábbi béren kívüli juttatások, például az üdülési csekk, ám csak évek múlva. Az átállás ugyanis időbe telik, elég ha arra gondolunk, hogy a csekket a legkisebb falusi vendéglátóhelyen is elfogadták, míg az új kártyát elfogadóhelyek köre még folyamatosan bővül.

Az adószakértő kérdésünkre elmondta, hogy mivel az elvárt emelésbe bevonható a SZÉP-kártya is - a cafeteria emelkedést számíthatják be a béremelés egynegyedéig -még vonzóbbá teheti a munkaadók számára, és az igénylésre ösztönözheti őket ez tény is. 

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!