3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Szubvencióellenes vámmal védi piacát, illetve vállalatait az Európai Unióból származó burgonyakeményítőtől Kína - jelentették be Pekingben nem sokkal az után, hogy az EU a kínai felületkezelt minőségi papírt sújtotta védővámokkal.

A kereskedelmi minisztérium közleménye szerint a burgonyakeményítő importját érintő döntés május 19-én lép hatályba, a vám mértéke 7,7 százalék és 11,19 százalék között mozoghat. Az új szabályozás több uniós nagyvállalatot érint, köztük van a francia Roquette Freres és a holland AVEBE.

Kína 2010 augusztus 30-án indította az unióból érkező burgonyakeményítőre vonatkozó vizsgálatát a kínai iparági érdekvédő szövetség kérésére. Ez volt az első, uniós vállalatokat érintő kínai szubvencióellenes vizsgálat.

Kína ugyancsak a burgonyakeményítő importjával kapcsolatosan áprilisban jelentette be az antidömping vámról hozott intézkedését, amelynek értelmében 12,6 és 56,7 százalék közötti vám szabható ki. Akkor még a szakemberek úgy fogalmaztak, hogy a tárgyban külön folytatott szubvencióellenes vizsgálat eredménye augusztusig készül el.

Peking a hétvégén fejezte ki tiltakozását amiatt az uniós döntés miatt, amely a felületkezelt papír egy típusának Kínából származó importjára egyszerre szubvenció- és dömpingellenes vám bevezetését tette kötelezővé.

A kereskedelmi minisztérium szóvivője úgy vélte, hogy a lépés sérti a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) szabályait. Hosuk Lee-Makiyama, egy brüsszeli székhelyű gazdasági kutatóintézet igazgatóhelyettese a helyzetet elemezve a kínai médiában megjegyezte: könnyen megtörténhet, hogy Kína ugyanúgy talál alapot piaca védelmére, de az adok-kapokban hosszabb távon az unió vállalatai húzhatják a rövidebbet.

Szakértők ugyanakkor megjegyzik, hogy ezek az esetek ugyan viszonylag nagy visszhangot váltanak ki, ám a kétoldalú kereskedelmi forgalomban elenyésző a hatásuk, s nem valószínű az sem, hogy a vezetői találkozókon szóba kerülnek.

A jelenleg Pekingben tartózkodó Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnöke és Hu Csin-tao (Hu Jintao) kínai államelnök hétfői találkozóján Hu azt hangoztatta, hogy Kína továbbra is befektető-barát környezetet fog biztosítani az uniós vállalatoknak, de hozzátette: az EU-nak aktív lépéseket kell tennie a csúcstechnológiát képviselő termékek exportjának bővítése érdekében, el kell ismernie Kína piacgazdasági státusát, és meg kell könnyítenie a kínai vállalatok befektetését az EU országaiba.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!