Nálunk nem kell ingatlanválságtól tartani
- A magyarországi hitelállomány nagy része devizában, döntően svájci frankban van annak ellenére, hogy a forintalapú hiteleken állami kamattámogatás is van. Mi kellene ahhoz, hogy a forinthiteleket vonzóbbá lehessen tenni az ügyfelek számára?
- Azt gondolom, hogy jelenleg nem indokolt további állami támogatásban gondolkodni. A jövőben, ha a magyar gazdaság makrokörülményei javulnak, gyorsulhat a gazdaság növekedése, és mérséklődhetnek a forintkamatok. Nem hiszem, hogy ebbe a folyamatba mesterségesen be kellene avatkozni.
- A növekvő verseny miatt nem kell attól tartani, hogy a magyar hitelintézetek kockázatos akciókba hajszolják bele egymást?
- Magyarországon még jelentős tartalékok vannak a lakáshitel-piacon. A jelzálog hitelállomány idén májusban durván 4700 milliárd forint volt, ami a GDP nem egészen húsz százaléka. Az Európai Unió átlaga ennek a kétszerese. Van hazánkban durván négymillió lakóingatlan, ebből 1,2-1,3 millió jelzáloggal terhelt, tehát itt is jelentős növekedési lehetőségek léteznek.
Ha azt nézzük, hogy a lakosság a rendelkezésére álló jövedelméből mennyit fordít törlesztésre, e tekintetben a hazai mutató kis mértékben az EU-átlag fölött van. A futamidő növekedése, a hitelstruktúra további eltolódása a jelzáloggal fedezett hitelek javára, továbbá az ebből is adódó kamatcsökkenés jelentősen csökkentheti a mutató értékét. Nagy a verseny a piacon, de véleményem szerint ez még nem tart ott, hogy túlzott eladósodásról vagy akár a kockázatok indokolatlan növekedéséről beszélhetnénk.
- Kialakulhat nálunk is hasonló ingatlanválság, mint tavaly az USA-ban a bedőlő hitelek miatt?
- Az Egyesült Államokban a 2000-es évek elején a jegybank a recessziótól való félelmében radikálisan, egy százalékra csökkentette az irányadó kamatot. Ez az embereket arra ösztönözte, hogy ingatlanhiteleket vegyenek fel, mivel nagyon alacsonyak voltak a hitelkamatok. A pénzügyi szolgáltatók viszont óriási üzletet láttak ebben az üzleti szegmensben, jelentősen növelték az úgynevezett kockázatos ügyfeleknek nyújtott hiteleket, és egyúttal emelkedett az LTV aránya is. (Az LTV - loan to value - azt mutatja meg, hogy a lakás árának hány százalékát veszik fel hitelként - a szerk.) A hitelkövetelések értékpapírosítása miatt a pénzügyi szektor további szereplőit is bevonták a kockázatviselésbe, és ez a láncolat vezetett a jelenlegi súlyos probléma kialakulásához. Magyarországon teljesen más a helyzet, így nincs ok az aggodalomra.
- Ma hazánkban csak negatív adóslista létezik, az úgynevezett BAR-lista. 2002 óta napirenden van egy pozitív adóslista elkészítése is, melyen minden ügyfél szerepelne, akinek bármilyen hitele van. Mi kellene ahhoz, hogy ez megszülessen?
- Az állampolgári jogok országgyűlési biztosa aggályokat fogalmazott meg a listával kapcsolatban, pedig a piac nagy része egyetért abban, hogy ezt szükséges lenne létrehozni. Ha lenne egy pozitív adóslista, akkor a pénzügyi szolgáltatással foglalkozó társaságok biztonságosabban, az ügyfél valós kockázatának megfelelőbben tudnának hitelezni.
- Mennyiben befolyásolja a jelenlegi nehéz világgazdasági környezet a törlesztőrészleteket?
- Nálunk a hitelek túlnyomó többsége svájci frank alapú. Ez egy viszonylag nyugodt valuta, kicsi a volatilitása, ezért nem lehet arra számítani, hogy nagyságrendekkel emelkedjenek a kamatok.
- Az utóbbi hetekben jelentősen erősödött a forint a devizapiacon, ami jó hír a devizahiteleseknek, mivel így alacsonyabbak lesznek a törlesztőrészletek. Mennyivel kell felértékelődnie a magyar devizának ahhoz, hogy azt már a zsebükön is megérezzék az ügyfelek?- Ha valaki mondjuk ötmillió forintot vesz fel húszéves futamidőre, akkor a forint tízszázalékos erősödése vagy gyengülése havonta plusz-mínusz 3-4 ezer forintot jelent a törlesztésnél.
- A végére egy személyes kérdés: Nem furcsa Önnek, hogy míg korábban mindig nagy cégeknél (OTP, FHB) dolgozott, jelenleg egy kisebb társaságot vezet?- Nagyon szeretem csinálni a mostani munkámat. Fontos éveket töltöttem el az említett társaságoknál, többek között négy évet az OTP-nél, de vonzott az a kihívás, hogy egy szakmai befektető nélküli, gyakorlatilag kezdő vállalkozás elindításában, felépítésében vehessek részt. Az itteni munkám során úgy érzem, hogy az összes korábbi tapasztalatomra tudok építeni.
Beke Károly