Az első három hónapban is folytatódott a turizmus lendületes növekedése, a negyedéves összesített adat szerint a vendégéjszakák száma 8,8 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz viszonyítva. Ha viszont nem a tavalyi, hanem a 2011-es első negyedévhez mérjük a számokat, akkor kiderül, hogy a turizmus 4 év alatt 26,9 százalékkal, vagyis több, mint negyedével nőtt. A szálláshelyek bruttó bevétele pedig 44,6 milliárdról 62,1-re emelkedett, amely 39 százalékos plusz.
Ami 4 év távlatából az egyik legszembetűnőbb, hogy míg 2011 első negyedében a vendégéjszakák 51,9 százalékát a belföldi turizmus generálta és csak 48,1 százalékot a külföldi, idén már 48,4, kontra 51,6 az arány, vagyis már több a külföldi vendégéjszaka. Ennek oka, hogy míg a magyarok 18,2 százalékkal töltöttek el több éjszakát itthon, a külföldiek 36,2-vel, amely pont elég volt ahhoz, hogy a trend megforduljon.
Annak is át kell gondolnia mindazt amit a nyelvtudásról gondolt, aki úgy vélte, hogy leginkább a német és osztrák turisták igényeit kell kielégíteni, ezért német nyelvtudását igyekezett tökéletesíteni.
Ha ugyanis a vendégéjszakák számát országok szerinti bontásban nézzük, akkor bár nagyon kevés esetben látunk csökkenést, de a németeknél és az osztrákoknál igen. Ráadásul itt nagyon magas bázisról beszélünk, hiszen 2011-ben még az éjszakák 7,86 százalékát németek, 6,13 százalékát pedig osztrákok töltötték el itthon, idén ez az arány már csak 6,01, illetve 4,48. Vagyis részarányuk a 4 évvel ezelőtti 14 százalékról 10,2-re csökkent. A németek egyébként 3, az osztrákok pedig 12,4 százalékkal kevesebbet alszanak nálunk, mint 4 évvel korábban.
Ezzel szemben óriási növekedést mutatott a brit turizmus, egészen pontosan 91,9 százalékosat, vagyis majdnem kétszeresére emelkedett. Ezzel pedig részarányuk 3 százalékról 4,5-re nőtt, megelőzve a korábbi második helyen álló osztrákokat.
Az olaszok 66,7 százalékkal több éjszakát töltöttek nálunk, így már ők is 4 százalékot meghaladó arányban szállnak meg a hazai turisztikai egységekben.
Ha a növekedési rekordereket nézzük, akkor a brazilok 285,4, az izraeliek 189,1, a koreaiak pedig 185 százalékkal több időt töltöttek Magyarországon.
Az a fránya Balaton
A balatoni vendégéjszakák száma immár harmadik egymást követő hónapban alulmúlja az egy évvel korábbit, bár a csökkenés üteme lassul. A visszaesés főleg a külföldiek elmaradásának következménye, bár a magyarok sem látogatják annyival többen a tavat, mint amennyivel a turizmus országosan nő.
mfor.hu