3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A vártnál kedvezőbb képet mutatnak a negyedéves vállalati mérlegbeszámolók, de ennek oka, hogy a cégek teljesítménye alacsony szintről mozdult el. A BlackRock nevű amerikai befektetői társaság elemezte az S&P 500-as index negyedéves jelentést közzétevő cégeinek adatait. Az indexet alkotó cégek több mint fele közzétette már negyedéves beszámolóját, és 65 százalékuk a szakértői várakozásoknál jobb eredményt ért el. Ugyanakkor a vállalatok eredménye átlagban 30 százalékkal maradt el a tavalyi szinttől.

Ennek alapján állapította meg a befektetői társaság, hogy "mutatkoznak az élénkülés jelei", ha azok igen halványak is. Nem egyértelmű ugyanis - állítják-, hogy vajon a bankok, amelyek a visszaesés elindítói voltak, azért mutatnak-e jobb eredményt, mert már a válság nehezén túljutottak, vagy mert módosult a könyvviteli rendszer. A kiskereskedelmi cégek javulása is inkább arra vezethető vissza, hogy készleteiket leépítették, bezártak boltokat és csökkentették a létszámot.

Javított az Apple és a Google is 

Vegyes képet mutatnak az iparvállatok is: a technológiai cégek közül az Apple például negyedéves profitját 15 százalékkal tudta növelni az iPhone erős eladási mutatói révén, másoknál viszont nem ez volt a helyzet, hanem az, hogy eredményük a költségek csökkentése révén javult. Ennek köszönhető a például a Google 9 százalékos profitnövekedése. A legtöbb iparvállalat a költségcsökkentésnek, nem pedig a forgalombővülésnek köszönhetően javította az eredményét.

A Goldman Sachs, a JPMorgan, a Bank of America, vagy a Wells Fargo nagybankok eredményesek voltak az első negyedben a múlt év negyedik negyedévi tetemes veszteség után, és ezt főként a felfutó értékpapír- és valutaforgalomnak, a felfelé ívelő jelzáloghitelezésnek tudhatják be. A legtöbb pénzintézet azonban kedvező negyedéves eredményét a könyvelési módszer változásának tulajdoníthatja.

Torzítanak a könyvelési manőverek 

A Citigroup például az elemzői várakozásokhoz képest kisebb profitot ért el, de paradox módon csak azért, mert 2,7 milliárd dolláros könyvelési többletet tudott kimutatni, mivel adósságainak piaci értéke csökkent. A Morgan Stanley esete ennek éppen a fordítottja volt: a befektetési bank a vártnál nagyobb veszteséget szenvedett el az első negyedben, mivel adóságainak piaci értéke nagyobb lett.

A pénzintézetek eredményét tehát az elemzés szerint torzították a könyvelési manőverek, és nem tudni, hogy ezek mekkora befolyást gyakoroltak. A befektetők ugyanakkor bíznak abban, hogy az élénkülés megkezdődött, és figyelmüket a pénzügyi szektor felé irányítják. Mert, mint mondják, a tapasztalatok szerint ez a szektor ugyanis az első, amelyik rendszerint kilábal a recesszióból.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!