Ennek alapján állapította meg a befektetői társaság, hogy "mutatkoznak az élénkülés jelei", ha azok igen halványak is. Nem egyértelmű ugyanis - állítják-, hogy vajon a bankok, amelyek a visszaesés elindítói voltak, azért mutatnak-e jobb eredményt, mert már a válság nehezén túljutottak, vagy mert módosult a könyvviteli rendszer. A kiskereskedelmi cégek javulása is inkább arra vezethető vissza, hogy készleteiket leépítették, bezártak boltokat és csökkentették a létszámot.
Javított az Apple és a Google is
Vegyes képet mutatnak az iparvállatok is: a technológiai cégek közül az Apple például negyedéves profitját 15 százalékkal tudta növelni az iPhone erős eladási mutatói révén, másoknál viszont nem ez volt a helyzet, hanem az, hogy eredményük a költségek csökkentése révén javult. Ennek köszönhető a például a Google 9 százalékos profitnövekedése. A legtöbb iparvállalat a költségcsökkentésnek, nem pedig a forgalombővülésnek köszönhetően javította az eredményét.
A Goldman Sachs, a JPMorgan, a Bank of America, vagy a Wells Fargo nagybankok eredményesek voltak az első negyedben a múlt év negyedik negyedévi tetemes veszteség után, és ezt főként a felfutó értékpapír- és valutaforgalomnak, a felfelé ívelő jelzáloghitelezésnek tudhatják be. A legtöbb pénzintézet azonban kedvező negyedéves eredményét a könyvelési módszer változásának tulajdoníthatja.
Torzítanak a könyvelési manőverek
A Citigroup például az elemzői várakozásokhoz képest kisebb profitot ért el, de paradox módon csak azért, mert 2,7 milliárd dolláros könyvelési többletet tudott kimutatni, mivel adósságainak piaci értéke csökkent. A Morgan Stanley esete ennek éppen a fordítottja volt: a befektetési bank a vártnál nagyobb veszteséget szenvedett el az első negyedben, mivel adóságainak piaci értéke nagyobb lett.
A pénzintézetek eredményét tehát az elemzés szerint torzították a könyvelési manőverek, és nem tudni, hogy ezek mekkora befolyást gyakoroltak. A befektetők ugyanakkor bíznak abban, hogy az élénkülés megkezdődött, és figyelmüket a pénzügyi szektor felé irányítják. Mert, mint mondják, a tapasztalatok szerint ez a szektor ugyanis az első, amelyik rendszerint kilábal a recesszióból.