Érdekes információk jelentek júliusban a kormány szócsövének számító Magyar Idők című lapban. Az újság akkor a Magyar Szállodaszövetség elnökére, Niklai Ákosra hivatkozva azt írta, hogy a szálláshelyeken feltűnően visszaesett a Németországból érkezők aránya, ezt azonban ellensúlyozni fogja az Oroszországból jegyzett turistaérkezések száma. Niklai azt nyilatkozta, hogy várakozásuk szerint az ősszel már mérhető lesz a gyógyszállodákban, vidéki wellnesshotelekben, illetve a fővárosban is, hogy az elmúlt időszak mélyrepülése után újra nagyobb arányban választják hazánkat a köztudottan sokat költő orosz utazók.
Extrém hotelek a világban
A KSH pénteken publikált július havi statisztikái szerint az oroszok egyelőre nem érkeztek meg – igaz még nincs is ősz-, a német turisták ugyanakkor visszataláltak Magyarországra, és a nyár derekán látványosan megugrott az általuk itt eltöltött vendégéjszakák száma. Természetesen egy-egy hónap időnként hozhat kiugró számokat, amelyet később a trendek nem igazolnak. Ugyanakkor érdemes leszögezni, hogy amíg a magyar turizmus nem kínál nagyon magas hozzáadott értékű szolgáltatásokat, addig kacsingathat Oroszország felé, de nem mondhat le a németekről. A germánok ugyanis nyaranta olyan mennyiségben érkeznek, amelynek kiesése fájóan érintené az iparágat. Természetesen ebből a relációból (sem) a legtehetősebbek látogatnak hazánkba, ám a legerősebb hónapokban (májustól szeptemberig) regisztrált 1,3 millió vendégéjszaka közel kétszerese például az orosz relációban regisztrált teljes évi forgalomnak.
Júliusban pedig a korábbi hónapok botladozásai után éves bázison is növekedett a németországi látogatók vendégéjszakáinak száma. A leglátványosabb grafikont persze akkor tudnánk rajzolni, ha havi bázison mutatnánk az eredményeket, ott ugyanis 34 százalékkal ugrott meg a németek által eltöltött vendégéjszakák száma.
Érdemes megemlíteni, hogy a várva várt orosz csoportok egyelőre nem segítenek, egy stagnáló hónap mellett egy növekvőt tudott a magyar turizmus ebben a relációban felmutatni az elmúlt egy évben. Így leszögezhető, hogy a 2010-es évek elején felfutó orosz vendégéjszakák száma a 2014-es embargót követően (meg persze a gyengülő olajár miatt) szépen lassan fogyatkozik. Így az egykor a harmadik legfontosabb küldő ország a középmezőnybe csúszott vissza. Ebben persze az is közrejátszik, hogy számos régiós országban egyre népszerűbb lett hazánk, és örvendetesen bővült a lengyel vagy éppen a cseh turisták száma.
Mellettük persze a brit reláció az, amelyről érdemes szót ejteni. Az Egyesült Királyságból júliusban is több látogató érkezett, így immár a második legtöbb vendégéjszakával rendelkező küldő ország lett. Az elemzők előzetesen óvtak a Brexit hatásaitól, például a nyár eleji népszavazást követően erősen gyengülő font miatt, ám úgy tűnik, ennek egyelőre nincs hatása.
mfor.hu