5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Alappályán 207, stresszpályán pedig 356 milliárd forintos veszteséget okoz a pénzügyi rendszernek a kormány lépése - derül ki a nemzeti bank friss jelentéséből.

Jelentősen romlott a stabilitás

"A pénzügyi rendszer stabilitása jelentősen romlott elsősorban külső tényezők miatt, az elsődleges ok az eurózóna válságának eszkalálódása" - emelte ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) szerdai sajtóbeszélgetésén Balás Tamás, a pénzügyi stabilitási jelentést készítő stáb vezetője. A jegybank szerint a belső tényezők közül a végtörlesztés jelenti a legfontosabb kockázatot.

A stabilitási jelentés megállapítása szerint a devizahitelek átváltása csökkenti ugyan az adósok terheit, azonban az így keletkező devizakereslet tovább gyengítheti a forintot, ezzel pedig nő azoknak a törlesztőrészlete és a hitelállománya, akik nem tudnak részt venni a programban.

Minden ötödik hitelt válthatnak át

A jegybank kimutatása szerint sok olyan ügyfél lesz, akiért nem fognak versenyt futni a bankok, a gyenge hitelképességű ügyfelek, a magas LTV-aránnyal rendelkezők és a kombinált hitellel bírok lehetnek ezek a csoportok. Ők összesen a hitelállomány 60-70 százalékát teszik ki, vagyis a gyakorlatban 30-40 százalékért versenyezhetnek a pénzintézetek, 1500-2000 milliárd forintnyi állományt érinthet a végtörlesztés.

Azonban egyelőre kérdés, lesz-e olyan bank, mely kedvező forinthitelt nyújt a végtörlesztéshez, illetve lesznek olyan ügyfelek, akik még a kismértékben csökkenő törlesztőrészletet sem tudják vállalni. A jegybank szerint összességében a hitelállomány 20 százalékát törleszthetik a kedvezményes lehetőség keretében. A szakemberek szerint saját erőből, saját megtakarításból 5-10 százalék lehet a végtörlesztés aránya.

Az MNB stabilitási jelentéséből az is kiderül, hogy 9-10 százalékos forinthitel-thm mellett szinte mindenkinek megérné végtörleszteni, hiszen csökkenne a havi törlesztőrészlet. Azonban, egyelőre egyetlen bank sem tudott tartósan ilyen vonzó konstrukcióval előállni, illetve sokan még ezt a csökkentett részletet sem tudnák kifizetni. "Az eddigi adatokból az látszik, hogy a nagyobb hitellel rendelkezők élnek a végtörlesztéssel, ezért a 20 százalékos állományarányos igénybevétel számszerűleg kisebb arányt jelenthet" - mondta Balás Tamás.

A jegybank már korábban bejelentette, hogy a végtörlesztés miatt kész eurót eladni a kereskedelmi bankoknak. A stabilitási jelentés szerint emiatt csökkenhet a devizatartalék, azonban mivel a hitelállomány leépítésével csökken a sérülékenység, ezért érdemben nem nő hazánk kockázatossága, hiszen a két hatás kioltja egymást.

Stresszelték a bankokat

Az MNB szokás szerint most is elkészítette stressztesztjét a bankrendszerrel kapcsolatban. A stresszforgatókönyv abból indul ki, hogy például jövőre 1,2 százalékos GDP-visszaesés lesz hazánkban, az euró/forint árfolyam pedig 329-nél lesz éves átlagban. Emellett ez a forgatókönyv az ingatlanárak további 10 százalékos csökkenésével számol 2012-ben, valamint 740 bázispontos magyar CDS-felárat tartalmaz.

A teszt fő megállapítása az, hogy a stressz forgatókönyv alapján 196 milliárd forintos tőkepótlásra lehet szüksége a hazai bankrendszernek. A jegybank szakemberei szerint már az alappálya mentén is néhány bank tőkemegfelelési mutatója a 8 százalékos törvényi minimum közelébe csökken, de tőkére nem lesz szükségük.

A végtörlesztéssel kapcsolatban az MNB azt állapította meg, hogy még az alappálya mentén is 207 milliárd forintos veszteséget hozhat a bankoknak, ha valóban 20 százalék lesz a végtörlesztési arány. A stresszpálya mentén ez a veszteség 356 milliárd forint lehet - olvasható a jelentésben.

A nem teljesítő hitelállománnyal kapcsolatban a jegybank megállapította: a 2007-2008-ban felvett jelzáloghitelek esetében a legmagasabb a nemteljesítés aránya, ugyanis ebben az időszakban volt jellemző, hogy akár 100 százalékos LTV mellett is helyeztek ki hitelt, a jövedelmet nem igazán vették figyelembe, illetve azokban az években volt a legélesebb a kockázati verseny a bankok között.

Kellene a magáncsőd intézménye

A stabilitási jelentésben az MNB javaslatokat is tett a bankrendszer szabályozására: egyrészt szerintük az átstrukturált hitelek esetében magasabb értékvesztés-képzést kellene előírni, mivel ezeknek a hiteleknek nagyobb a kockázata a bedőlésre, mint a többinek. Emellett a jegybank javasolni fogja a magáncsőd intézményének bevezetését, mely koordinálná a hitelezői igényeket és biztosítaná a tiszta lap lehetőségét a valóban menthetetlen, de együttműködő adósok számára.

Az MNB emellett egyetért azzal a kormányzati kezdeményezéssel, hogy a jövőben csak referenciakamattal lehessen hitelt nyújtani fix felárral, vagy teljesen fix kamattal. Mindezeken felül a jegybank szerint fontos lenne a pozitív adóslista létrehozása végre, hogy a bankok tisztábban lássanak.

BK

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!