Az előző hónaphoz képest a szezonálisan és munkanaptényezővel is kiigazított ipari termelési index augusztusban 0,8 százalékkal nőtt. A termelés volumene az év első nyolc hónapjában 3,6 százalékkal magasabb volt, mint az előző év azonos időszakában.
Az év első nyolc hónapjában az ipari export 5,4 százalékkal emelkedett, ezzel szemben augusztusban 7,2 százalékkal visszaesett az előző év azonos időszakához mérten.
Az ipari exportban 2008 augusztusában 2003 februárja óta először regisztrált csökkenést, amihez a nyugat-európai dekonjunktúra és az erős forint is hozzájárult - teszi hozzá a KSH közleménye.
Az év nyolcadik hónapjában a feldolgozóipar legnagyobb exportőrének számító, a feldolgozóipari kivitel több mint egyharmadát képviselő villamos gép és -műszer gyártás exportvolumene 8,7 százalékkal visszaesett. A feldolgozóipari export közel egynegyedét adó járműgyártás kivitele 1,7 százalékkal mérséklődött.
Az ipar belföldi értékesítése a január-augusztusi időszakban összességében 0,8 százalékkal nőtt; míg augusztusban 6,4 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest. A feldolgozóipar belföldi eladásai az év első nyolc hónapjában 2 százalékkal, augusztusban 9,5 százalékkal elmaradtak az egy évvel korábbitól.
Az idén augusztusban a feldolgozóipar termelése az előző év azonos hónapjához viszonyítva jelentősen, 7,1 százalékkal visszaesett, ami a KSH közleménye szerint elsősorban a két munkanaphatás következménye. A csekély súlyú bányászat kibocsátása 23,4 százalékkal, a villamosenergia-, gáz-, gőz- és vízellátásé 3,9 százalékkal haladta meg a tavalyi bázis szintjét.
Augusztusban a feldolgozóipar minden alágában, valamint a kis-, közép- és nagyvállalati körben egyaránt a termelés csökkenése figyelhető meg. A jelentősebb súlyú feldolgozóipari alágak közül a legnagyobb mértékben, 10,6 százalékkal a feldolgozóipari termelés több mint egynegyedét adó villamos gép és -műszer gyártás maradt el az egy évvel korábbitól, nagyrészt az exportértékesítés igen kedvezőtlen alakulásának köszönhetően.
A feldolgozóipari termelés közel egyhatodát képviselő járműgyártás termelése 3,6 százalékkal csökkent; a motor- és alkatrészgyártás visszaesése erőteljes volt, a gépjárműgyártásé kissé nőtt. Csekélyebb mértékű volt a volumencsökkenés a kokszgyártás és kőolaj-feldolgozás területén (4 százalék), a vegyi anyagok és -termékek esetében (3,9 százalék), valamint a fémalapanyag és fémfeldolgozási termékek gyártásában (3,8 százalék). Az előző hónapokhoz hasonlóan a feldolgozóipari termelés több mint nyolcadát adó élelmiszer, ital és dohány gyártása 7,2 százalékkal mérséklődött. Az ágazatok közül a legnagyobb mértékben, 36,6 százalékkal a textília, textiláru gyártása maradt el az egy évvel korábbitól.
Augusztusban a megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelése 0,8 százalékkal csökkent 2007 azonos hónapjához viszonyítva. Az új exportrendelések 4,1 százalékkal emelkedtek, az új belföldi rendelések jelentősen, 22,5 százalékkal visszaestek. Az összes rendelésállomány 16,2 százalékkal haladta meg az előző év augusztusának szintjét.
Az egy főre jutó ipari termelés a legalább 5 főt foglalkoztató vállalkozások körében az év első nyolc hónapjában 0,2 százalékos létszámcsökkenés mellett 3,7 százalékkal magasabb volt, mint 2007 azonos időszakában.
Az előző év azonos időszakához képest Magyarország területi egységei közül az ipari termelés 2008 első nyolc hónapjában a legnagyobb mértékben, 6,2 százalékkal Közép-Magyarországon bővült. Volumencsökkenést Észak-Magyarországon (0,8 százalék) és a Dél-Alföldön (2,3 százalék) regisztráltak.
MTI/Menedzsment Fórum