3p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az európai egyesült államok megalapításával kerülhet ki a válságból az Európai Unió (EU) - mondta Viviane Reding, az Európai Bizottság (EB) alelnöke, alapjogi biztosa egy lapinterjúban, amelyet abból az alkalomból adott, hogy az EU vezetői Oslóban átvették az uniónak odaítélt Nobel-békedíjat.

Viviane Reding a Rheinische Post című német lapnak elmondta: az európai egyesült államok "a megfelelő vízió" ahhoz, hogy a közösség középtávon leküzdhesse a válságot és kijavíthassa az EU megalakulásáról szóló 1992-es maastrichti szerződés szerkezeti hibáit, vagyis azt, hogy "politikai unió nélküli valutaunió" jött létre.

A Nobel-békedíjat "a legjobbkor ítélték oda az EU-nak" - vélekedett Reding. Hozzátette: "nagyon helyes, hogy Oslóban emlékeztetnek minket, európaiakat arra, hogy az EU mindenekelőtt értékeken alapuló és a békét szolgáló projekt, és a jövőben is annak kell maradnia".

Úgy vélte: 2020-ra kialakulhat az új szerkezet, az euróövezeti országok mind szorosabb együttműködésén alapuló európai egyesült államok.  Az övezet az évtized végére jelentősen bővül, Lengyelország és a balti államok is csatlakoznak hozzá, a kimaradók pedig, mint például Nagy-Britannia egy lazább szövetség részeként továbbra is részesei lehetnek a gazdasági integrációnak.

Az új államszövetségben az Európai Bizottságnak a kormányzati, végrehajtó funkciót kell betöltenie, az Európai Parlament (EP) feladata pedig a törvényhozás mellett az uniós kormány ellenőrzése. A brüsszeli bizottság hatáskörét különösen a gazdaságpolitika területén kell kiterjeszteni - mondta Reding.

Az európai egyesült államok a nemzetközi porondon is megjelenik az uniós biztos koncepciója szerint. Az EB már jelenleg is küzd azért, hogy az euróövezet önálló képviselethez jusson a Nemzetközi Valutaalapban (IMF), és legkésőbb 2020-ig az ENSZ Biztonsági Tanácsában is létre kell hozni "Európa közös képviseletét" - fejtette ki Viviane Reding.

Hangsúlyozta: a brüsszeli politika - vagyis a tagállami kormányok tanácsi formációiban, illetve az EP-ben vagy az EB-ben hozott döntések - egyre inkább közvetlenül érintik az uniós polgárok életét, ezért "több közvetlenül választott politikusra és kevesebb technokratára van szükség Brüsszelben". Mindez a 2014-es EP-választásokra tekintve azt jelenti, hogy "kontinentális szintű választási kampányra van szükség, amelyben a közös európai listával induló pártok listavezetői azon versengenek, hogy melyikük lesz a bizottsági elnök, és egyben az uniós kormányfő" - mondta az EB alelnöke.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!