3p

Júliusban már biztos volt, hogy augusztustól a banki betétek után is fizetni kell az egészségügyi hozzájárulást. Ennek hatása látványosan megmutatkozott már az adatokban: soha ennyi pénzt nem vettünk ki a bankokból egy hónap alatt.

A jegybank legfrissebb, pénteken közölt statisztikája szerint július végén a háztartások betétállománya 6218 milliárd forint volt, ami az előző hó vági állapothoz képest 179 milliárddal kevesebb. Ennél nagyobb összegű betétkivonás azonban még soha eddig - legalábbis 2008-ig visszamenőleg - nem történt. A változás mögött egyértelműen kormányzati intézkedés áll, hiszen júliusban már biztossá vált, hogy a banki betétekből nyert kamatjövedelmek is a 6 százalékos egészségügyi hozzájárulás hatálya alá fognak tartozni. Így a lakosság amíg még lehetősége volt rá, kivonta a megtakarításait a betétekből, és helyette adótól mentes megtakarítási formába helyezte - vagy az sem elképzelhetetlen, hogy egyesek inkább a párnaciha mellett döntöttek.

A kivonási dömping ugyanakkor nem látszik meg a devizabetétek esetében: itt ugyanis 13 milliárdos kivonás és 11 milliárdos árfolyamból eredő növekedés módosította az állományt, így július végén 925 milliárddal rendelkeztek a háztartások. Az árfolyamból eredő növekedés annak köszönhető, hogy a forint július folyamán 1,7 százalékkal gyengült: a hatodik hó végi záróértéke 295,1 forint volt, július végén pedig 300 forint.

Az árfolyam változása természetesen a hitelek esetében is megmutatkozott: a devizahitel-állomány 66 milliárd forinttal növekedett, ami egy 39 milliárdos törlesztés ellensúlyozott, így július végén a háztartások 3905 milliárdnyi devizahitel-állománnyal rendelkeztek szemben az előző havi 3877 milliárddal. A forinthitelek esetében csak minimális változások voltak: a 3189 milliárdnyi hó végi állomány mindössze 4 milliárddal magasabb az előző havinál.

A vállalkozások 60 milliárdnyi hitelt törlesztettek

A vállalatok esetében természetesen szintén növelte a devizahitelek állományát a forint gyengülése, azonban ennél majdnem kétszer nagyobb mértékű volt a törlesztés részükről, így végeredményben a 3799 milliárdos devizahitel-állomány 46 milliárddal alacsonyabb az előző havinál. A forinthitelnél azonban lényegében ellentétes folyamat zajlott, hiszen 36 milliárdos tranzakcióból eredő változás történt, így némi átértékelődéssel korrigálva 30 milliárddal növekedett a vállalatok forinthitel-állománya 2960,7 milliárd forintra.

A betétek esetében ugyanakkor csak minimális változások következtek be az állományban: a forintbetéteké 7 milliárddal 3075-re növekedett, a devizabetéteké pedig lényegében stagnált 1446 milliárdos szinten. Ez egyébként annak lett az eredménye, hogy a forintgyengülés majdnem ugyanolyan mértékben növelte az állományt, mint amennyi pénzt a vállalkozások kivontak ebből a megtakarítási formából. 

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!