3p

Az ipari belföldi értékesítés 2005-ös bázison 26 százalékkal volt alacsonyabb 2012 harmadik negyedévében. Bár a Mercedes-gyárnak köszönhetően az ipari exporttal nincsenek bajok, ez egyedül képtelen javítani a teljes statisztikán. Mfor.hu-háttér.

Bár a járműipar bővült az elmúlt időszakban, és a kormány mellett a szakemberek is sokat vártak ettől a területtől, 2012-ben kiderült: a Mercedes-gyár egyedül kevés. Amellett ugyanis, hogy a legfrissebb adatok szerint novemberben 6,9 százalékkal esett vissza előző évhez képest az ipari termelés volumene, mélyebbre nézve a statisztikában még elkeserítőbb számokkal kell szembesülnünk. (Az ipar egyébként a GDP 23 százalékát teszi ki megközelítőleg).

Ha 2005-ös bázison vizsgáljuk meg az ipari termelés volumenének változását, azt láthatjuk, hogy szezonális és munkanaphatással kiigazítva gyakorlatilag 2011 januárja óta stagnál egy 10-14 százalékos szinten.

Önmagában már ez is elkeserítő, de ha csak a belső piaci folyamatokat nézzük, brutális visszaesést látunk. A belföldi piacra történő ipari értékesítés ugyanis a legfrissebb adatok szerint 26,3 százalékkal van már elmaradva attól a szinttől, amire még 8 évvel ezelőtt volt képes. A grafikonunkon látható, hogy a válság után kezdett a 2005-ös szint alá menni az értékesítés, és azóta pedig csak fokozatos romlásra volt képes ez a terület. Ezzel szemben az export úgy, ahogy illik, túlszárnyalja a 2005-ös bázisszintet, hiszen a novemberi adat szerint már 32,8 százalékkal haladja meg azt. Ez azonban túl kevés ahhoz, hogy kompenzálni tudja a belső fogyasztás és beruházások folytatódó visszaesését, hiába van ott például a Mercedes-gyár, melynek felfutását a harmadik-negyedik negyedévre várták. Így az ipar biztosan nem lesz a negyedik negyedéves GDP motorja.

A Mercedes-hatás

Ha pedig már szóba került a Mercedes-gyár teljesítménye, kifejezett ezen a területen is vizsgálódtunk. A statisztika egyértelműen visszaigazolja, hogy jelentős pluszt ad az ipari adatnak, amit egyébként az ipari export statisztikája is megerősít. Éves bázison összevetettük a Bács-Kiskun megyei és az országos ipari teljesítményt. Ha a megyéket vesszük, akkor kiemelkedőnek nevezhető a kecskeméti megyeszékhellyel rendelkező terület teljesítménye legyen szó akármilyen ipari mutatóról; termelésről, belföldi, vagy külföldi értékesítésről.

Az alábbi grafikon azt szemlélteti, hogy előző évhez képest mennyit adott az ipari termelésnek a Mercedes-gyár felfutása. 2012 harmadik negyedévében már közel 40 százalékkal haladta meg az előző évit, ezzel szemben országos szinten 1 százalékos visszaesés mutatkozott.

Értékesítés oldalról vizsgálva a helyzetet látszik, hogy Bács-Kiskun megye belföldi ipari értékesítése 5 százalékkal haladta meg a harmadik negyedévben a 2011 azonos időszaki adatot, bár év elején még jelentősebb volt a volumenbővülés - kicsivel több mint 14 százalék -, és innen mérséklődött a növekedés üteme. Az országos adatok ugyanakkor 2011 eleje óta mínuszban vannak.

Ezzel szemben az egyetlen terület, mely az ipari adatokat képes némileg kozmetikázni, az a külföldi ipari értékesítés, ezen belül is Bács-Kiskun megye, ahol előző évhez képest 2012 harmadik negyedévében 62 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi teljesítményt, viszont az ország többi régiójának annyira alacsony volt a volumenbővülése, vagy éppen mínuszos, hogy országos átlagban a külföldi ipari értékesítés mindössze 1,5 százalékot volt képes bővülni előző évhez képest a tavalyi harmadik negyedévben.


Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!